Հայ և ռուս պատգամավորները քննարկել են ռազմաքաղաքական ոլորտում երկկողմ համագործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդարանների պատգամավորները երկկողմ հարաբերություններում ռազմաքաղաքական ոլորտի մի շարք հարցեր են քննարկել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մայիսի 17-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Սերգեյ Արենինը։
«Ամեն ինչ արվել է համագործակցության որոշ արգելքներ հաղթահարելու համար։ Կարծում եմ, որ հանդիպումները շատ լավ են անցել։ Մեր հարաբերություններում դրական տրամադրվածությունը, որն ամենակարևորն է, կշարունակվի։ Կարծում եմ, որ մեր գործընկերները կհյուրընկալվեն մեզ, մենք նրանց կսպասենք Մոսկվայում»,- ասաց Արենինը:
ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ նման հանդիպումները միտված են երկրների անվտանգության բաղադրիչի ավելացմանը։
«Անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չունենք։ Ավելին՝ մենք անվտանգության բաղադրիչը նմանատիպ հանդիպումներով անընդհատ ավելացնելու ենք, որովհետև ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում մեր անվտանգության հիմնական բաղադրիչը հայ-ռուսական ռազմաքաղաքական հարաբերությունների շրջանակում է, իսկ դրանք մենք պահպանելու և ամրացնելու ենք»,- նշեց Քոչարյանը։
Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի պատգամավորները ծաղիկներ խոնարհեցին Խորհրդային միության հերոս, ԽՍՀՄ մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի արձանի և Հաղթանակի զբոսայգու անմար կրակի մոտ։

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The lawmakers of the Armenian and Russian parliaments have discussed a number of issues relating to the bilateral cooperation in the military-political field, Sergei Arenin – deputy chair of the Committee on Defense and Security of the Russian Federation Council, told reporters in Yerevan on May 17.
“Everything was done to overcome some barriers of cooperation. I think the meetings were held quite well. The positive mood in our relations, which is the most important, will continue. I think our partners will visit us, we will wait for them in Moscow”, he said.
Chairman of the Armenian parliamentary standing committee on Defense and Security Affairs Andranik Kocharyan stated that such meetings aim at increasing the security component of the countries.
“We do not have any problem with the security. Moreover, we will constantly raise the security component with such meetings because our main security component within the CSTO is within the frames of the Armenian-Russian military-political relations, and we will maintain and strengthen them”, he said.
The Russian Federation Council lawmakers laid flowers at the statue of USSR Marshal Hovhannes Baghramyan and the Eternal Flame in the Victory park.