Բրիտանացիներն աշխարհում մյուսներից ավելի հաճախակի են հարբում. հետազոտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի բնակիչներն ավելի հաճախակի են հարբում, քան որեւիցե այլ երկրի բնակիչները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Global Drug Survey-ի հարցախույզի արդյունքները: Հետազոտողների տվյալներով՝ տարվա ընթացքում բրիտնացիները հարբում են միջին հաշվով 51,1 անգամ (շաբաթական գրեթե մեկ անգամ): Փոքր-ինչ ավելի պակաս են կոնծաբանությամբ զբաղվում ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ավստրալիայում, Դանիայում եւ Հնդկաստանում: Հացախույզը ցույց Է տվել, որ այդ երկրների բնակիչները տարեկան հարբում են միջին հաշվով 41-ից մինչեւ 50,3 անգամ:
Համեմատաբար հազվադեպ են հարբում Չիլիում: Ինչպես ցույց Է տվել հարցախույզը, հարավամերիկյան հանրապետության բնակիչները դա անում են տարեկան 16,4 անգամ, ինչը ամենացածր ցուցանիշն Է վարկանիշի մասնակից երկրներում: Չիլիացիներից փոքր-ինչ ավելի հաճախակի են հարբում Պորտուգալիայի, Գերմանիայի, Կոլումբիայի, Արգենտինայի եւ Հունգարիայի բնակիչները (տարեկան 20,2-ից մինչեւ 24,9 անգամ): Հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ աշխարհում մարդիկ միջին հաշվով հարբում են տարեկան 33 անգամ: Ըստ որում ամենից շատ ոգելից խմիչքներով կոկորդը թռչել են ցանկանում Գերմանիայի բնակիչները (27,7 տոկոս): Ուշագրավ Է, որ, հետազոտողների տվյալներով, ամենից հաճախ ալկոհոլ գործածել ցանկանում են 25-ից բարձր տարիքի կանայք: Վարկանիշը կազմելիս հետազոտողները հաշվի են առել 30 երկրներից հարցման մասնակիցների տվյալները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Британцы напиваются чаще остальных в мире, показало исследование
Жители Великобритании напиваются чаще, чем жители какой-либо другой страны, свидетельствуют результаты опроса Global Drug Survey.
По данным исследователей, за год британцы напиваются в среднем 51,1 раз (почти раз в неделю). Чуть реже устраивают попойки в США, Канаде, Австралии, Дании и Индии. Опрос показал, что жители этих стран напиваются в среднем от 41 до 50,3 раз в год,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Сравнительно редко напиваются в Чили. Как показал опрос, жители южноамериканской республики делают это 16,4 раза в год, что является самым низким показателем среди стран-участниц рейтинга. Немного чаще, чем чилийцы, напиваются жители Португалии, Германии, Колумбии, Аргентины и Венгрии (от 20,2 до 24,9 раза в год).
В среднем, согласно результатам исследования, люди в мире напиваются 33 раза в год. При этом больше всего о распитии алкогольных напитков жалеют жители Германии (27,7%). Примечательно, что, по данным исследователей, чаще всего об употреблении алкоголя жалеют женщины в возрасте от 25 лет.