Ֆիլիպիններում նախագահի երեք երեխաները հաղթանակ են տարել ընտրություններում. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիլիպիններում նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի դուստրը եւ երկու որդիները պետական պաշտոններ են զբաղեցրել միջանկյալ ընտրությունների ընթացքում՝ իրենց մրցակիցների նկատմամբ հասնելով հսկայական առավելության: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN-ը:
Հրատարակության տեղեկատվությամբ, ընտրություններում գրանցվել են բազմաթիվ խախտումներ: Սառա Դուտերտեն, որն զբաղեցնում Է Դավաոյի՝ իր հոր հայրենի քաղաքի քաղաքագլխի պաշտոնը, վերընտրվել Է պաշտոնում: Նա ստացել Է ավելի քան 580 հազար ձայն, իսկ նրա միակ մրցակիցը՝ ընդամենը մոտավորապես չորս հազար ձայն:
Նրա եղբայրը՝ Սեբաստիան Դուտերտեն, դարձել Է Դավաոյի փոխքաղաքապետը: Այդ ընտրություններում նա մրցակիցներ չի ունեցել. նա զբաղեցրել Է այն պաշտոնը, որն ազատել Էր նրա եղբայրը՝ Պաոլո Դուտերտեն: Պաոլոն քվեարկության արդյունքում զբաղեցրել Է երկրի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավորի աթոռը. նրա օգտին քվեարկել են 197 հազար ընտրողներ, իսկ նրա մերձավոր մրցակիցը հավաքել Է հինգ հազարից փոքր-ինչ ավելի ձայն:
Նշվում Է, որ ընտրությունների ընթացքում պետական կառավարման բարձրագույն մարմիններ ընդդիմությունից ոչ մի թեկնածու չի անցել:
Ֆիլիպինների ղեկավարը հայտնի Է իր հանդուգն արարքներով եւ կտրուկ արտահայտություններով: Սեպտեմբերին Դուտերտեն ընդունել Էր արտադատական սպանությունները երկրում թմրաբիզնեսի դեմ պայքարի արշավի ընթացքում: Մինչ այդ նա ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Բարաք Օբամային անվանել Է «պոռնիկի զավակ»:
CNN-ի հաղորդագրության համաձայն, մայիսի սկզբին անցկացված հարցումները ցույց են տվել, որ Ֆիլիպինների բնակիչների կողմից նախագահի գործունեությանը հավանության վարկանիշը հասնում Է 72 տոկոսի:

На Филиппинах трое детей президента выиграли выборы
Дочь и два сына президента Филиппин Родриго Дутерте заняли государственные посты в ходе промежуточных выборов, опередив своих соперников с огромным отрывом, сообщает CNN.
По информации издания, на выборах зарегистрировано множество нарушений. Сара Дутерте, занимающая пост мэра Давао, родного города своего отца, была переизбрана на должность. Она получила более 580 тысяч голосов, а ее единственный противник — всего около четырех тысяч.
Ее брат Себастьян Дутерте стал вице-мэром города. У него на этих выборах не было конкурентов — он занял пост, который освободил его брат, Паоло Дутерте. Паоло в результате голосования занял кресло Палаты представителей страны — за него отдали голоса 197 тысяч избирателей, а ближайший его соперник набрал чуть более пяти тысяч.
Сообщается, что в ходе выборов в высшие органы государственного управления не прошел ни один кандидат от оппозиции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Филиппинский лидер известен своими дерзкими выходками и резкими высказываниями. В сентябре Дутерте признался во внесудебных убийствах в ходе кампании по борьбе с наркобизнесом в стране. До этого он назвал бывшего президента США Барака Обаму «сыном шлюхи».
По сообщению CNN, опросы в начале мая показали, что рейтинг одобрения президента жителями Филиппин достигает 72 процентов.