Լրագրողները բոյկոտեցին Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը և ստացան իրենց համար ցանկալի արդյունք
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրախոսների հետ կապված  տեխնիկական խնդիրների պատճառով լրագրողները բոյկոտեցին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով անցկացվող դատական նիստը՝ ստանալով իրենց համար ցանկալի արդյունք: Լրագրողների բոյկոտի արդյունքում նրանց հնարավորություն տրվեց դատական նիստին հետևել դատական գործընթացի մասնակիցների համար հատկացված հատվածում, որպեսզի գործընթացի բոլոր մասնակիցների ձայնը հստակ լսելի լինի լրագրողների համար:
Մինչ այդ լրագրողները նիստին հետևում էին քաղաքացիների համար հատկացված տարածքից, որն ապակիով անջատված էր դատավարության մասնակիցների համար հատկացված տարածքից: Այդտեղից լրագրողների համար լսելի էր միայն նիստը նախագահող դատավորի ձայնը, իսկ դատավարության մյուս մասնակիցների ձայները պարզ լսելի չէին, լրագրողները նույնիսկ բարձրախոսների խնդիրը կարգավորելու հետ կապված միջնորդություն էին ներկայացրել դատարանին, սակայն խնդիրը մնացել էր չլուծված:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`  դատական նիստը շարունակվում է, ելույթ է ունենում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը:
Մայիսի 13-ին մեկնարկեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի, 2008-ին Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գևորգյանի գործով դատաքննության փուլը. առաջին դռնբաց դատական նիստին պետք է քննվեր Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքն ընտրելու հիմնավոր լինել-չլինելու հարցը: Նույնը օրը նրա պաշտպանները միջնորդություն ներկայացրին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի ինքնաբացարկի վերաբերյալ: Մայիսի 14-ին դատարանը մերժեց պաշտպանների այդ միջնորդությունը:
Համաձայն Datalex տեղեկատվական համակարգում հրապարակված մեղադրական եզրակացության՝ Ռոբերտ Քոչարյանը 1998թ ապրիլի 9-ից մինչեւ 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաեւ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս ԷսՍի Արմենիա» ՍՊ ընկերության միակ մասնակից եւ տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, 2008 թվականի փետրվարին եւ մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927000000 ՀՀ դրամին համարժեք 3000000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Յուրի Խաչատուրովը մեղադրվում է 2008 թվականին հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալը-Երեւանի կայազորի պետը, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է սահմանադրական կարգը։
Արմեն Գեւորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչեւ 2008 թվականի ապրիլի 21-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի եւ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնները, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, խոչընդոտներ վերացնելու եւ ցուցումներ տալու եղանակով օժանդակել է ՀՀ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ տապալելու ՀՀ սահմանադրական կարգը։ Բացի այդ, Արմեն Գեւորգյանը, Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու համար, 2008թ ապրիլին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 309000000 ՀՀ դրամին համարժեք 1000000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, ինչպես նաեւ նույն ժամանակ թաքցնելով ու խեղաթյուրելով նշված գումարի իրական բնույթն ու ծագումը՝ օրինականացրել է առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտները:

Журналисты бойкотировали судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и получили желаемый результат
Из-за технических проблем, связанных с микрофонами, журналисты бойкотировали судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, получив желаемый для них результат. В результате бойкота журналистов, им была предоставлена возможность следить за судебным заседанием в отведенном для участников судебного процесса участке, где хорошая слышимость.
До этого журналисты следили за заседанием на территории, выделенной для граждан. Она отделена стеклом от территории, выделенной для участников судебного процесса. Оттуда журналистам был слышен только голос судьи, председательствующего на заседании, а голоса других участников судебного процесса не были слышны, журналисты представили суду просьбу об урегулировании проблемы громкоговорителей, однако проблема не была решена.
Как передает «Арменпресс», судебное заседание продолжается, выступает защитник Роберта Кочаряна Арам Орбелян.
Согласно обвинительному заключению, Роберт Кочарян с 9 апреля 1998 года по 9 апреля 2008 года, занимая пост президента РА, свергнул конституционный строй РА, а также, используя свое должностное положение, способствуя осуществлению действий в пользу единственного участника и директора ООО “Ти Эс Эс Эс Си Армения” Сильвы Амбарцумян, в феврале и мае 2008 года при содействии Самвела Майрапетяна, получил от нее взятку в особо крупных размерах - 927.000.000 драм РА  экв. 3 000 000 долларов США.
Сейрану Оганяну предъявлено обвинение в том, что он, будучи в 2008 году начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Министерства обороны Республики Армения, при соучастии с другими лицами, свергнул конституционный строй РА.
Юрий Хачатуров обвиняется в том, что в 2008 году, являясь заместителем министра обороны Республики Армения, начальником Ереванского гарнизона, в соучастии с другими лицами, свергнул конституционный строй.
Армену Геворкяну предъявлено обвинение в том, что он, с февраля 2006 года по 21 апреля 2008 года, занимая должности руководителя аппарата президента РА и секретаря Совета национальной безопасности, используя свое должностное положение, путем устранения препятствий и путем указаний содействовал Президенту РА Роберту Кочаряну с целью свержения конституционного строя РА. Кроме того, Армен Геворкян за содействие в осуществлении действий в пользу Сильвы Амбарцумян, в апреле 2008 года при содействии Самвела Майрапетяна получил от него взятку в особо крупных размерах - 309.000.000 драм РА, экв. 1 000 000 долларов США. В то же время скрывая и искажая истинный характер и происхождение указанной суммы, легализовал доходы в особо крупных размерах, полученные преступным путем.