ԱՄՆ-ը Huawei-ը սեւ ցուցակ Է մտցրել ազգային անվտանգության սպառնալիքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի առեւտրի նախարարությունը որոշել Է Չինաստանի հեռահաղորդակցական սարքավորումներ արտադրող Huawei-ը սեւ ցուցակ մտցնել «ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգությանը հակասող գործունեության» համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին: Huawei-ի հետ մեկտեղ սեւ ցուցակում կհայտնվեն դրա հետ կապված եւս 70 ընկերություններ:
Միացյալ Նահանգների արտադրողներին, որոնք որեւԷ սարքավորանք են վաճառում Huawei-ին, կպահանջվի ԱՄՆ-ի իշանությունների հատուկ թույլատրագիրը: «Այս քայլն օտարերկրացիներին պատկանող ընկերություններին կխանգարի օգտագործել ամերիկյան տեխնոլոգիաներն ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգությանը վնաս հասցնելու համար»,- ասված Է առեւտրի նախարար Ուիլբուր Ռոսի հայտարարության մեջ: Միացյալ Նահանգների իշխանությունները Huawei-ին մեղադրում են ամերիկյան պատժամիջոցների շրջանցմամբ Իրանին արգելված ֆինանսական ծառայությունների տրամադրման մեջ: Վաշինգտոնը կարծում Է, որ Huawei-ի տեխնոլոգիաները կարող են օգտագործվել Չինաստանի հատուկ ծառայությունների կողմից: Huawei-ն ինքը հետեւողականորեն ժխտում Է նման մեղադրանքները: Մայիսի 15-ին ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ստորագրել Է հրամանագիր, որն արտակարգ դրության ռեժիմ Է սահմանում օտարերկրյա սպառնալիքներից ամերիկյան տեղեկատվական-հաղորդակցական ենթակառուցվածքի պաշտպանության համար:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The US Commerce Department decided to include the Chinese telecom giant Huawei and 70 affiliates to the black list over alleged threat to national security, reports TASS.
This move will “prevent American technology from being used by foreign owned entities in ways that potentially undermine US national security or foreign policy interests”, Commerce Secretary Wilbur Ross said.
The department said it has a reason to conclude that Huawei is “engaged in activities that are contrary to US national security or foreign policy interest”. It accused Huawei of providing banned financial services to Iran bypassing US sanctions and also attempts to obstruct justice during the investigation into these violations.
On May 15, US President Donald Trump signed an executive order declaring emergency to protect US information and telecommunications technology from external threats. The order will empower the US commerce secretary after consultations with heads of other federal agencies to block transactions deemed as a threat to national security.