Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը ներկա են գտնվել «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի գալա համերգին
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը ներկա են գտնվել «Ասիական
քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի գալա համերգին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը Պեկինի Ազգային օլիմպիական մարզադաշտում ներկա են գտնվել «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի գալա համերգին: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը, Սինգապուրի, Շրի Լանկայի, Հունաստանի նախագահները և Կամբոջայի թագավորը: Բացման խոսքով հանդես է եկել ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը և ջերմորեն ողջունել ներկաներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից, գալա համերգի ընթացքում «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի մասնակից մի քանի տասնյակ պետությունների ներկայացուցիչները հանդես են եկել կատարումներով` ներկայացնելով իրենց ազգային մշակույթը: Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթը:
«Ասիական քաղաքակրությունների երկխոսություն» համաժողովի մասնակիցների թիվն անցնում է 2 հազարը` աշխարհի 47 երկրից: Համաժողովի նպատակն է ամրապնդել ասիական տարածաշրջանի պետությունների կապերը, այդ թվում` տնտեսական, խորացնել համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով:

Никол Пашинян и Анна Акопян присутствовали на гала-концерте конференции “Диалог азиатских цивилизаций”
Никол Пашинян и Анна Акопян присутствовали на гала-концерте конференции “Диалог
азиатских цивилизаций”
Премьер-министр Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян на Национальном олимпийском стадионе Пекина присутствовали на гала-концерте конференции “Диалог азиатских цивилизаций”. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, на мероприятии присутствовали председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, президенты Сингапура, Шри-Ланки, Греции и король Камбоджи. Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин выступил с приветственной речью и тепло поприветствовал присутствующих.
Во время Гала-концерта выступили представители десятков государств, участвующих в конференции “Диалог азиатских цивилизаций”, представив свою национальную культуру. Во время мероприятия также выступил армянский государственный танцевальный ансамбль “Дружба”.
В конференции “Диалог азиатских цивилизаций” принимают участие более 2000 делегатов из 47 стран мира. Целью конференции является укрепление связей, в том числе в экономической сфере, между странами Азиатского региона, а также углубление сотрудничества в различных областях.