Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը ներկա են գտնվել «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի գալա համերգին
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը ներկա են գտնվել «Ասիական
քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի գալա համերգին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը Պեկինի Ազգային օլիմպիական մարզադաշտում ներկա են գտնվել «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի գալա համերգին: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը, Սինգապուրի, Շրի Լանկայի, Հունաստանի նախագահները և Կամբոջայի թագավորը: Բացման խոսքով հանդես է եկել ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը և ջերմորեն ողջունել ներկաներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասրակայնության հետ կապերի վարչությունից, գալա համերգի ընթացքում «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի մասնակից մի քանի տասնյակ պետությունների ներկայացուցիչները հանդես են եկել կատարումներով` ներկայացնելով իրենց ազգային մշակույթը: Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթը:
«Ասիական քաղաքակրությունների երկխոսություն» համաժողովի մասնակիցների թիվն անցնում է 2 հազարը` աշխարհի 47 երկրից: Համաժողովի նպատակն է ամրապնդել ասիական տարածաշրջանի պետությունների կապերը, այդ թվում` տնտեսական, խորացնել համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով:

Nikol Pashinyan and Anna Hakobyan attend gala concert of Conference on Asian Civilization Dialogue
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and his wife Anna Hakobyan attended the gala concert of Conference on Asian Civilization Dialogue at Beijing National Olympic Stadium. President of China Xi Jinping, Presidents of Singapore, Greece and Sri Lanka, and the King of Cambodia were also present. Xi Jinping delivered opening remarks and warmly greeted the present.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the representatives of some dozens of countries performed during the gala concert, presenting their national cultures.  Armenia state dance ensemble “Barekamutyun” (“Friendship”) also performed during the gala concert.
The number of the participants of Conference on Asian Civilization Dialogue is over 2 thousand from 47 countries. The goal of the conference is strengthening the links between Asian countries.