Բակո Սահակյանը և Արկադի Ղուկասյանը կաշխատեն ներկայանալ դատարան. Քոչարյանի պաշտպան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը հայտարարել է, որ իր ունեցած տեղեկություններով Արցախի գործող և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը կաշխատեն մայիսի 16-ին ներկա լինել Քոչարյանի գործով դատական նիստին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտնեց դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
«Պարոն Բակո Սահակյանը պաշտոնական հանդիպում ունի վաղը: Ցանկալի չէ,  որ նա այդ հանդիպմանը չգնա, բայց քանի որ դատարանը բացառեց ուրիշ տարբերակ, կարծում եմ՝ կգան երկուսով ու կներկայանան դատարան»,- ասաց Ալումյանը:
Մայիսի 14-ի դատական նիստի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը ներկայացրել էր Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի և ԱՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությունը՝ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ։ Նիստը նախագահող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն ասել էր, որ երաշխավորության քննման համար պետք է ապահովել նրանց ներկայությունը:
Մայիսի 15-ի դատական նիստի ընթացքում Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դատարանին խնդրեց պայմաններ ապահովել, որպեսզի Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը և նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը մայիսի 17-ին օրվա երկրորդ կեսին ներկա լինեն դատական նիստին: Այդուհանդերձ, դատավորը Դավիթ Գրիգորյանը խնդրեց Արցախի ներկա և նախկին նախագահներին տեղյակ պահել, որ հնարավորության դեպքում մայիսի 16-ին ներկայանան դատական նիստին, որովհետև արդեն մայիսի 17-ին հաջորդում են ոչ աշխատանքային օրեր: Պաշտպանները հայտնեցին, որ իրենք կճշտեն՝ կկարողանա՞ն նախագահները ներկա լինել մայիսի 16-ի նիստին, թե ոչ:

Бако Саакян и Аркадий Гукасян постараются явиться в суд — адвокат Кочаряна
Адвокат второго президента  РА  Роберта  Кочаряна  АйкАлумян заявил, что по его данным, действующий  и экс-президенты  Арцаха  Бако Саакян и Аркадий  Гукасян постараются явиться в суд 16 мая.
Как  передает Арменпресс, он сказал в  беседе с журналистами после  заседания  суда.
«У господина Бако Саакяна  на завтраназначена встреча. Нежелательно, чтобы  он не  принял в  ней участие, но поскольку  суд исключил другой  вариант, думаю, они приедут вместе», - сказал Алумян.
В ходе  слушаний  14 мая адвокат Р.Кочаряна  Ованес Худоян  представил личное  поручительство Бако Саакяна и Аркадия  Гукасяна об изменении меры  пресечения в  отношении   Кочаряна. Председательствующий  судья  Давид Григорян сказал, что для  обсуждения  поручительства необходимо присутствие  поручителей.
На  заседании 15 мая адвокат ОвнесХудоян попросил суд обеспечить условия, чтобы  Бако Саакян и Аркадий  Гукасян присутствовали на  заседании суда  во второй  половине  17 мая. И тем не  менее судья  Давид Григорян попросил известить  действующего  и экс-президента  Арцаха  по возможности явиться на заседание  суда  16 мая, потому что уже  после  17 мая следуют нерабочие дни.