Ռումինիայում կկառուցեն առաջին «ուղղաձիգ գյուղը»
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջին անգամ «ուղղաձիգ գյուղի» նախագիծ Է հայտնվել Ռումինիայի անշարժ գույքի շուկայում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Digi 24 հեռուստաալիքը: Vox Vertical Village նախագծի համաձայն՝ 10-հարկանի շենքը կունենա 120 բնակարան, որոնցից յուրաքանչյուրում կլինի առնվազն 57 քառակուսի մետր պատշգամբ:
Werk Property Group ընկերությունը նախագիծն իրականացնում Է երկրի արեւմուտքի Տիմիշորարա քաղաքում: Համալիրի հիմքը նախատեսված Է գցել այս տարվա օգոստոսին, իսկ շինարարությունն ավարտել եկող տարվա վերջին: Դրա կառուցումը կնստի 14 միլիոն եվրո: Բնակարանների 20 տոկոսն արդեն վաճառված Է: Ընդամենը կառուցվող մակերեսի ավելի քան մեկ երրորդն զբաղված կլինի կանաչ տնկարկներով եւ պատշգամբներով: Նախատեսված Է տնկել ավելի քան 700 ծառ, թուփ եւ զարդավորման բույսեր: Համալիրը կունենա ներքին բակ, կլինեն ջրավազան, ընդունելությունների սրահ, կինոթատրոն, ինչպես նաեւ ստորգետնյա եւ վերգետնյա կայանատեղիներ: Vox Vertical Village նախագիծը կոչված Է նորացնելու կյանքի քաղաքային ոճը, նշում Է ճարտարապետների եւ պեյզաժիստների խումբը: «Ուղղաձիգ գյուղը»,- նրանց կարծիքով՝ պարտեզով գյուղական տանը բնակվելու առավելությունները կմիավորի հարմարության եւ անվտանգության բարձր մակարդակի հետ:
Եվրոպայում «ուղղաձիգ պարտեզով» առաջին շենքը կառուցել Է իտալացի ճարտարապետ Ստեֆանո Բոերին Միլանում: Այսօր բազմաբնակարանանոց շենքեր, որոնց կառուցվածքում ներառված են կանաչ տնկարկներ, կան արդեն Իսպանիայում, Անգլիայում, Ճապոնիայում, Չինաստանում եւ ԱՄՆ-ում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Румынии построят первую "вертикальную деревню"
Проект "вертикальной деревни" впервые появился на румынском рынке недвижимости. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал Digi 24.
Согласно проекту Vox Vertical Village, в 10-этажном доме будет 120 квартир, в каждой из которых будет терраса площадью минимум 57 кв м.
Компания Werk Property Group реализует проект в Тимишоаре на западе страны. Комплекс намечено заложить в августе этого года, а завершить строительство в конце будущего. Ее сооружение обойдется в €14 млн. 20% квартир уже проданы.
Всего более трети застроенной площади будет занято зелеными насаждениями и террасами. Намечено высадить более 700 деревьев, кустов и орнаментальных растений. В комплексе обустроят внутренний двор, будут располагаться бассейн, зал для приемов, кинотеатр, спортзал, а также подземная и наземная парковки.
Проект Vox Vertical Village призван обновить городской стиль жизни, считает команда архитекторов и пейзажистов. "Вертикальная деревня", по их мнению, объединит преимущества проживания в деревенском доме с садом с высоким уровнем удобства и безопасности.
Первое в Европе здание с "вертикальным садом" было построено итальянским архитектором Стефано Боери в Милане. Сегодня многоквартирные дома, в структуру которых включены зеленые насаждения, есть уже в Испании, Англии, Японии, Китае и США.