Լյուքսեմբուրգի վարչապետն ուրախությամբ է արձագանքել Հայաստանում ՏՏ համաժողովին մասնակցելու առաջարկին
ԼՅՈՒՔՍԵՄԲՈՒՐԳ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյե Բեթելը քննարկել են համագործակցության լայն շրջանակ՝ նաև բիզնես ֆորումների կազմակերպման և կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման հարցեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, վարչապետների հանդիպման մանրամասները լրագրողների հետ զրույցում ներկայացրեց վարչապետ Փաշինյանի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
«Այցը կարևոր նպատակ ուներ՝ զարգացնել քաղաքական երկխոսությունը,  ընդգծել մեր վերաբերմունքը Լյուքսեմբուրգի նկատմամբ,  նաև խոսել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների մասին: Կարող եմ ասել, որ հանդիպման ընդհանուր ֆոնը շատ դրական էր, երկու վարչապետների միջև կա փոխըմբռնում; Քննարկվեց համագործակցության լայն շրջանակ՝ նաև տնտեսական ոլորտում, խոսք գնաց բիզնես ֆորումների կազմակերպման, կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման մասին: Լյուքսեմբուրգի վարչապետը հատուկ կարևորեց ուսանողների փոխանակման հնարավորությունը և պատրաստակամություն հայտնեց տարբեր համալսարաններից ընդունել մեր ուսանողներին»,-ասաց Կարապետյանը:
Հանդիպման արդյունքում արդեն կան որոշակի պայմանավորվածություններ։ «Լյուքսեմբուրգի վարչապետը նաև տեխնոլոգիաների ոլորտի պատասխանատուն է, և նա ուրախությամբ արձագանքեց վարչապետի հրավերին՝ մասնակցելու Համաշխարհային ՏՏ համաժողովին, որը տեղի կունենա այս տարի հոկտեմբերին: Կարծում եմ, որ Լյուքսեմբուրգը կմասնակցի պատկառելի պատվիրակությամբ»,-ասաց Կարապետյանը:
Նշվել է նաև, որ Հայաստանը դրական է գնահատում մի քանի ուղղություններով՝ հատկապես քաղաքական մակարդակում Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը Հայաստանին: Դա մասնավորապես դրսևորվել է   նրանով, որ անցյալ տարի ամռանը Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը վավերացրել է ընդլայնված և Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, նաև 2 տարի առաջ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: «Սրա մասին էլ խոսք գնաց, և մեր երախտագիտության դրսևորումն էր նաև այցելությունը Լյուքսեմբուրգի խորհրդարան»,-նշեց խոսնակը:

Prime Minister of Luxembourg gladly responds to invitation to participate in IT forum in Armenia
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and Prime Minister of Luxembourg Xavier Bettel discussed a broad scope of cooperation, including issues of organization of business forums and cooperation in education, ARMENPRESS reports Pashinyan’s spokesperson Vladimir Karapetyan told the reporters.
“The visit had an important goal, that is to develop political dialogue, emphasize our attitude towards Luxembourg, also discuss bilateral economic relations. I can say that the overall atmosphere of the meeting was very positive. There is mutual understanding between the two Prime Ministers”, Karapetyan said.
There are already a number of agreements. “The Prime Minister of Luxembourg is also responsible for the sphere of technologies and he gladly responded to the invitation of our Prime Minister to participate in the World Congress on Information Technology that will take place in October. We expect Luxembourg to participate with an adequate delegation”, Karapetyan said.
It was mentioned that Armenia positively assesses Luxembourg’s assistance to Armenia in a number of directions, particularly in the political direction. It became particularly obvious when last year in summer Luxembourg’s parliament ratified the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, also it recognized the Armenian Genocide 2 years ago.