Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել ղարաբաղյան հակամարտության հրադադարի հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել ղարաբաղյան հակամարտության
հրադադարի հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել ղարաբաղյան հակամարտության հրադադարի հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ, որում համոզմունք է հայտնել, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն արժանի են խաղաղության ու առաջընթացի, և կոչ արել բոլորին գործել հանուն այս նպատակների։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ վարչապետն ուղերձում նշել է.
«Մայիսի 12-ին լրանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հրադադարի հաստատման 25-ամյակը:
Հիմնախնդրի կարգավորմանն առնչվող այս կարևորագույն փաստաթուղթը ստորագրել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Մամեդրաֆի Մամեդովը՝ 1994-ի մայիսի 9-ին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը՝ մայիսի 10-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանը՝ մայիսի 11-ին:
Հրադադարի մասին գրավոր համաձայնությունն ուժի մեջ մտավ 1994թ. մայիսի 12-ի կեսգիշերին և այս տարիների ընթացքում հայկական կողմերը մշտապես հավատարիմ են եղել և շարունակելու են հավատարիմ մնալ այդ կարևորագույն համաձայնագրի իրականացմանը:
Քառորդ դար է անցել այդ պահից, որի ընթացքում հրադադարը, ցավոք, չի վերածվել խաղաղության։
Ընդգծելով տարածաշրջանի ժողովուրդներին հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նախապատրաստելու կարևորությունը՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ նշել, որ հիմնախնդրի կարգավորման սցենարը պետք է ընդունելի լինի բոլոր երեք կողմերի՝ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Առարկայական բանակցություններ և արդյունք հնարավոր են միայն այն դեպքում, երբ Արցախը կներգրավվի այն գործընթացում, որն ի վերջո որոշելու է նրա կարգավիճակն ու ապահովելու է այնտեղ ապրող մարդկանց անվտանգության երաշխիքները:
Մենք վստահ ենք, որ եռակողմ համաձայնությունն այն իրական հիմքն է, որի հիման վրա հնարավոր է կառուցել երկարատև խաղաղություն և համագործակցություն։
Ցանկանում եմ շեշտել, որ ես՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, պատրաստ եմ երաշխավորել, որ Հայաստանը շարունակելու է հավատարիմ մնալ հրադադարի պահպանման համաձայնագրի իրականացմանն ու ջանքեր ներդնել՝ հիմնախնդրի կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու նպատակով՝ շարունակելով լինել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը:
Հրադադարի շարունակական պահպանումն ու երկխոսությունը խնդրի հանգուցալուծման միջոցներից, թերևս, կարևորագույններն են։ Անհրաժեշտ է զերծ մնալ ատելության միջավայրի, անհանդուրժողականության և լարվածության կուտակումներին ուղղված քայլերից։
Աշխարհում գոյություն չունի որևէ ժողովուրդ, որը խաղաղություն չի ցանկանում։ Եվ չենք կարծում, որ գոյություն ունի որևէ ծնող, ով սահմանին կանգնած իր զավակի համար չցանկանա անամպ երկինք։
Համոզված եմ, որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն արժանի են խաղաղության ու առաջընթացի, ուստի կոչ եմ անում բոլորիս գործել հանուն այս նպատակների»։

Armenian Prime Minister issues statement on 25th anniversary of NK conflict ceasefire
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Armenian PM Nikol Pashinyan has released a statement on the 25th anniversary of the Nagorno Karabakh conflict ceasefire.
"The 25th anniversary of the Nagorno-Karabakh conflict ceasefire agreement turns on May 12, 2019.
The aforementioned important document aimed at settling the conflict was signed by Azerbaijan’s Defense Minister Mamedrafi Mamedov on May 9, 1994, Armenia’s Defense Minister Serzh Sargsyan on May 10, and NKR Defense Army Commander Samvel Babayan on May 11.
The written ceasefire agreement came into force at midnight on May 12, 1994. During these years, both of the Armenian sides remained committed and will continue to adhere to the implementation of that important agreement.
A quarter century has elapsed ever since, but, unfortunately, the ceasefire was never transformed into a lasting peace. Highlighting the importance of preparing the peoples in the region for a peaceful settlement of the conflict, I wish to once again stress that the settlement scenario should be acceptable to all three parties - the peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan.
Effective negotiations and results will be achieved only if Artsakh is engaged in the process that is supposed to eventually determine its status and to provide security guarantees for the people living there.
We are convinced that a trilateral agreement is just the real basis on which a lasting peace and cooperation can be built.
I wish to underscore that as Prime Minister of the Republic of Armenia, I am prepared to guarantee that Armenia will continue to adhere to the ceasefire agreement and make efforts to resolve the conflict and achieve peace in the region, while remaining the guarantor of Nagorno-Karabakh’s security.
Continued observance of the truce and dialogue are perhaps the most important tools on the way to resolving the problem. The parties should refrain from steps that may foster hate speech, intolerance and tensions.
There is no nation in the world reluctant to peace, and I do not think there are such parents who may not be praying for cloudless skies for their children standing on duty on the border.
Convinced that the Armenian and Azerbaijani peoples deserve peace and progress, I am hereby urging all of us to promote these objectives," Pashinyan said in the statement published on his official website.