Ամերիաբանկը, Սիթիբանկը և Ասիական զարգացման բանկը ընդլայնում են համագործակցությունը առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում
Ամերիաբանկը, Սիթիբանկը և Ասիական զարգացման բանկը ընդլայնում են
համագործակցությունը առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիաբանկը և Սիթիբանկը առևտրի ֆինանսավորման համատեքստում կնքել են հերթական գործարքը. Ամերիաբանկը ներգրավել է շուրջ 14 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցներ, որոնց մի մասը տրամադրվել են Սիթիբանկի կողմից Ամերիաբանկի համար սահմանված վարկային սահմանաչափի ներքո,  իսկ մնացածը՝ Ասիական զարգացման բանկի երաշխավորությամբ, ում հետ Առևտրի ֆինանսավորման ծրագրի ներքո կնքված պայմանագրերի շրջանակներում Ամերիաբանկը հանդիսանում է ոչ միան թողարկող, այլ նաև  հաստատող բանկ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Ամերիաբանկից, այս ֆինանսավորումը հնարավորություն կտա Ամերիաբանկի՝ միջազգային առևտրով զբաղվող հաճախորդներին իրենց գործունեությունը կազմակերպել առավել մրցակցային և նպաստավոր պայմաններով:
Սիթիբանկի և Ամերիաբանկի երկար տարիների համագործակցության արդյունքում տարեցտարի ավելանում են գործարքների թիվն ու ծավալը, ինչը  վկայում է փոխվստահության և արդյունավետ գործընկերային հարաբերությունների մասին:
Ամերիաբանկի կողմից ներգրավվող առևտրի ֆինանսավորման միջոցները միջինում գերազանցում են  տարեկան 100 մլն ԱՄՆ դոլարը. այս գործարքը Բանկի հերթական հաջող նախագիծն է  առևտրի ֆինանսավորման շրջանակներում:

Ameriabank, Citibank and Asian Development Bank expand cooperation in trade finance
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. Ameriabank and Citibank signed a new trade finance deal, Ameriabank raising about $14 million loan from Citibank. Part of the loan has been extended under the existing credit limit opened by Citibank for Ameriabank, while the rest is secured by guarantee of the Asian Development Bank. Ameriabank has the status of issuing and confirming bank under the Asian Development Bank’s Trade Finance Program, Ameriabank told Armenpress.
The new facility will secure better and more competitive terms for Ameriabank’s clients engaged in foreign trade.
Citibank and Ameriabank have been cooperating for several years during which the number and volume of deals have been continuously growing, which is the best proof of mutual trust and efficiency.
Ameriabank has an average $100 million pool of borrowed funds a year for trade finance purposes, and this deal is another successful one in the scope of trade finance.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been providing a large package of innovative banking services since 2007. Now Ameriabank CJSC is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the leading bank in Armenia as measured by all key financial indicators (assets, liabilities, loans portfolio, net profit and equity) according to the 2018 year reportable data.