Կաննի կինոփառատոնի եզրափակիչ երեկոյին կցուցադրեն «Անսովորները» ֆրանսիական ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Անսովորները» ֆրանսիական ֆիլմն ընտրվել Է առաջիկա Կաննի 72-րդ կինոփառատոնի եզրափակիչ երեկոյին ցուցադրելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է կինոֆորումի մամուլի ծառայությունը:
«Կինոժապավենը, որը մասնակցում Է փառատոնի հիմնական մրցույթին, բեմադրվել Է Օլիվիե Նակաշի եւ Էրիկ Տոլեդանոյի կողմից,-նշել են մամուլի ծառայությունում:-Այն կցուցադրվի մայիսի 25-ին փառատոնի վերջին սեանսում»: Ֆրանսիական ռեժիսորական եւ սցենարային Նակաշ-Տոլեդանո տանդեմը հռչակվել Է 2011 թվականին «1+1» («Անձեռնմխելիները») իրենց ֆիլմով, որը համաշխարհային վարձույթում վաստակել Է 445 մլն դոլար եւ ամենաշահութաբերը դարձել բոլոր ժամանակների ոչ անգլալեզու ֆիլմերի շրջանում:
Նաեւ «Անսովորները» իրենց նոր աշխատանքում, որը յոթերորդն Է դուետի ստեղծագործական կենսագրության մեջ, Նակաշը եւ Տոլեդանոն հանդես են եկել ոչ միայն որպես ռեժիսորներ, այլեւ որպես սցենարի հեղինակներ: Կինոնկարի գլխավոր հերոսներին, որոնք իրենց ուժերը տալիս են նյարդային համակարգի խանգարումներ ունեցող դեռահասներին օգնելու համար, մարմնավորել են ժողովրդականություն վայելող դերասաններ Վենսան Կասելը եւ Ռեդա Կատեբը: Այս սոցիալական կատակերգության հեղինակները հավատարիմ են իրենց գլխավոր սյուժեներին՝ համընդհանուր սիրուն, կյանքի կոլեկտիվ ձեւերի գերազանցությանը եւ հումորին՝ որպես մարդկանց միջեւ հարաբերությունների վերջին հենարանին: Ժապավենը ֆրանսիական վարձույթ կմտնի հոկտեմբերին: «Սա շատ ժամանակակից կինոնկար Է կյանքի նկատմամբ լավատեսական հայացքով,-կարծում Է փառատոնի գլխավոր տնօրեն Թիերի Ֆրեմոն:-2019 թվականին կինեմատոգրոֆը պատմում Է երիտասարդ ժամանակակիցների, նրանց երաժշտության, ակումբների, կյանքի նկատմամբ խանդավառության եւ շրջապատող աշխարհին ուղղված հարցերի մասին»: Կանն-2019-ը բացելու արտոնությանն արժանացել Է Ջիմ Ջարմուշի «Մեռածները չեն մահանում» կատակերգությունը: Իսկ ընդամենը փառատոնի պաշտոնական մրցույթում նրա գլխավոր պարգեւների համար պայքարում, ինչպես այժմ հայտնի Է, մրցելու Է 21 ֆիլմ: Վերջին պահին հիմնական ծրագրում ներառվել Է Կվենտին Տարանտինոյի «Մի անգամ Հոլիվուդում» նոր ժապավենը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В заключительный вечер Каннского кинофестиваля покажут французский фильм "Необычные"
Французский фильм "Необычные" (Hors normes) избран для показа в заключительный вечер предстоящего 72-го Каннского кинофестиваля. Об этом сообщила в понедельник пресс-служба кинофорума. "Кинолента, входящая в основной конкурс фестиваля, поставлена Оливье Накашем и Эриком Толедано, - отметили в пресс-службе. - Она будет показана на последнем сеансе фестиваля 25 мая".
Французский режиссерский и сценарный тандем Накаш-Толедано прославился в 2011 году своим фильмом "1+1 ("Неприкасаемые"), который заработал в мировом прокате $445 млн и стал самым кассовым среди неанглоязычных фильмов всех времен.
Также и в своей новой работе "Необычные" - седьмой в творческой биографии дуэта - Накаш и Толедано выступили не только как режиссеры, но и как авторы сценария. Образы главных героев картины, отдающих свои силы помощи подросткам с нарушениями нервной системы, воплотили популярные актеры Венсан Кассель и Реда Катеб.
Авторы этой социальной комедии верны своим главным сюжетам - всеобщей любви, превосходству коллективных форм жизни и юмору как последнему оплоту отношений между людьми. Во французский прокат лента должна выйти в октябре,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это очень современная картина с оптимистичным взглядом на жизнь, - считает генеральный директор фестиваля Тьерри Фремо. - В 2019 году кинематограф рассказывает о молодых современниках, их музыке, клубах, страсти к жизни и вопросах, обращенных к окружающему миру".
Привилегии открыть Канн-2019 удостоена комедия Джима Джармуша "Мертвые не умирают" (Tne Dead Don't Die). Всего же в официальном конкурсе фестиваля в борьбе за его главные награды, как теперь известно, будет состязаться 21 фильм. В последний момент в основную программу была включена новая лента Квентина Тарантино "Однажды в Голливуде" (Once Upon a Time... in Hollywood).