ԱՄՆ-ի համար լրտեսության ոլորտում առավել մեծ սպառնալիքը ներկայացնում Է Չինաստանը. ՀԴԲ-ի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը ԱՄՆ-ի համար առավել մեծ սպառնալիքն Է լրտեսության ոլորտում եւ զգալի ջանքեր Է գործադրում ինտելեկտուալ սեփականությունը գողանալու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 26-ին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) տնօրեն Քրիստոֆեր Ռեյը Վաշինգտոնում ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Ոչ մի երկիր ավելի մեծ սպառնալիք չի ներկայացնում լրտեսության ոլորտում, քան Չինաստանը: Չինաստանն առաջին անգամ սոցիալական մոտեցում կիրառեց մեծ թվով ընկերություններից, համալսարաններից ու կազմակերպություններից բոլոր հնարավոր միջոցներով ինովացիոն տեխնոլոգիաները գողանալու համար»,-հայտարարել Է նա:
«Դա դուրս Է գալիս ազատ տնտեսական մրցակցային պայքարի շրջանակներից: Դա անօրինական Է եւ սպառնում Է մեր տնտեսական, ազգային անվտանգությանը: Նրանք ձգտում են տնտեսական զարգացման հասնել մեր հաշվին, եւ ԱՄՆ-ը բնավ Էլ նրանց միակ թիրախը չԷ»,-ասել Է Ռեյը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава ФБР: наибольшую угрозу для США в сфере шпионажа представляет Китай
Китай является наиболее значимой угрозой в сфере шпионажа для США и предпринимает значительные усилия для кражи интеллектуальной собственности. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в пятницу заявил директор ФБР США Кристофер Рэй на выступлении в Вашингтоне.
"Ни одна страна не представляет большей угрозы в сфере шпионажа, чем Китай. Китай впервые применил социальный подход к краже инновационных технологий всеми возможными способами у большого числа компаний, университетов и организаций", - заявил он.
"Это выходит за рамки свободной экономической конкурентной борьбы. Это незаконно и угрожает нашей экономической, национальной безопасности. Они стремятся добиться экономического развития за наш счет, и США далеко не их единственная цель", - сказал Рэй.