Տոնոյանն անդրադարձել է «Էրեբունի» օդանավակայանի ռուսական ավիացիոն բազան վերազինելու լուրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն անդրադարձել է «Էրեբունի» օդանավակայանում ռուսական 3624-րդ ավիացիոն բազան 4++ սերնդի Սու-30ՍՄ բազմանպատակ կործանիչներով վերազինելու լուրերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Տոնոյանն ապրիլի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ բազան ժամանակի ընթացում մոդեռնացվելու է:
«Ռուսական բազան մոդեռնացվելու է ժամանակի ընթացքում, և համապատասխան որոշումներ են կայացվելու սպառազինության տեսակի ու քանակի վերաբերյալ»,- ասաց Տոնոյանը:
Ապրիլի 23-ին ՏԱՍՍ-ին Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչության մի աղբյուր հայտնել է, որ Հայաստանի «Էրեբունի» օդանավակայանում ռուսական 3624-րդ ավիացիոն բազային 4++ սերնդի Սու-30ՍՄ բազմանպատակ կործանիչներ կմատակարարեն ներկայում սպառազինության մեջ առկա ՄիԳ-29 ինքնաթիռների փոխարինման համար: Ընդամենը պլանավորվում Է մատակարարել 18 մեքենա:

Тоноян ответил на сведения о модернизации российской авиабазы ​​в аэропорту Эребуни
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Министр обороны Армении Давид Тоноян коснулся новости о модернизации российской авиабазы 3624 в аэропорту Эребуни с помощью многоцелевого истребителя Су-30S поколения 4 ++.
Как сообщает «Арменпресс», Тоноян сказал в беседе с журналистами 26 апреля, что база будет модернизирована в срок.
“Со временем российская база будет модернизирована, и будут приняты соответствующие решения о типе и количестве вооружений”, - сказал Тоноян.
Российский военный источник сообщил ТАСС, что 23 апреля 3624 российская авиационная база в аэропорту Эребуни будет поставлять несколько истребителей Ми-30S поколения 4 ++ для замены самолетов МиГ-29. Планируется поставить 18 автомобилей.