Մակրոնը հաջորդ նախագահական ընտրությունների մասին առայժմ չի մտածում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել Է, որ ինքը ժամանակ չունի մտածելու 2022 թվականի նախագահական ընտրությունների մասին, քանի որ զբաղված Է ընթացիկ գործերով: Այս խոստովանությունը նա արել Է ապրիլի 25-ին Փարիզում կայացած մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված Էր ազգային բանավեճերի արդյունքներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինձ այժմ չեն հետաքրքրում հաջորդ ընտրությունները, ես ցանկանում եմ գլուխ հանել ընթացիկ գործերից,- ասել Է Մակրոնը ի պատասխան լրագրողի հարցի:- Ինձ համար կարեւոր Է ներկայիս մանդատը, ուստի հաջորդ ընտրություններով չեմ զբաղվում»:
Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում ընտրվել Է 2017 թվականի մայիսին: 39 տարեկան հասակում նա պետության ամենաերիտասարդ ղեկավարն Է դարձել Ֆրանսիայի Հանրապետության պատմության մեջ: Մակրոնի մամուլի ասուլիսը նվիրված Էր այն բարենորոգումներին, որոնք կառավարությունը պլանավորում Է իրականացնել ի պատասխան «դեղին բաճկոնավորների» շարժման սոցիալական բողոքների: Դրա մասնակիցների մի մասը պահանջել Է Մակրոնի եւ կառավարության ղեկավար Էդուար Ֆիլիպի պաշտոնաթողությունը: Մամուլի ներկայացուցիչների հետ շփման ընթացքում Մակրոնը վերստին հանդես Է եկել Շենգենյան գոտու բարեփոխման օգտին: Նրա կարծիքով՝ փախստականների բաշխման Դուբլինի համաձայնագիրն այլեւս չի աշխատում: «Անհրաժեշտ Է հիմնավորապես վերակազմել Շենգենը, նույնիսկ եթե դա հարկ լինի անել ավելի փոքր թվով երկրների մասնակցությամբ»,- ասել Է Մակրոնը:
Նա Շենգենյան գոտու մի շարք պետությունների, չնշելով դրանց անվանումները, մեղադրել Է միգրացիոն քաղաքականության բնագավառում «անբավարար համերաշխության» մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон заявил, что пока не думает о следующих президентских выборах
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что ему некогда думать о президентских выборах 2022 года, так как он занят текущими делами. Такое признание он сделал в четверг на пресс-конференции в Париже по итогам национальных дебатов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Меня сейчас не интересуют следующие выборы, я хочу справиться с текущими делами, - сказал Макрон в ответ на вопрос журналиста. - Мне важно выполнить мой нынешний мандат, поэтому следующие выборы меня не занимают".
Эмманюэль Макрон был избран на пост президента Франции в мае 2017 года. В 39 лет он стал самым молодым главой государства в истории Французской Республики.
Пресс-конференция Макрона была посвящена реформам, которые планирует провести правительство в ответ на социальные протесты движения "желтых жилетов". Часть его участников выступили с требованиями отставки Макрона и главы правительства Эдуара Филиппа.
Во время общения с прессой Макрон вновь выступил за реформу Шенгенской зоны. По его мнению, Дублинское соглашение о распределении беженцев больше не работает. "Необходимо глубоко реорганизовать Шенген, даже если это придется сделать с участием меньшего числа стран", - сказал Макрон. Он упрекнул ряд государств Шенгенской зоны, не называя их поименно, в "недостаточной солидарности" в области миграционной политики.