Արցախի պատվիրակությունը Ուրուգվայում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 104- րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին
Արցախի պատվիրակությունը Ուրուգվայում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 104-
րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունն Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին նվիրված մի շարք միջոցառումների։ Մասնավորապես, ապրիլի 23-ին պատվիրակությունը մասնակցել է Մոնտեվիդեոյում կազմակերպված հիշատակի երթին, որն ավարտվել է հանրահավաքով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանրահավաքին ելույթ է ունեցել նախարար Մայիլյանը: Դիմելով հանրահավաքի մասնակիցներին՝ ԱՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումն էքզիստենցիալ նշանակություն ունի։ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ սփյուռքահայ կազմակերպություններն իրենց գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների շարքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ մեկտեղ հարկ է հավասարապես դիտարկեն նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հարցը։
Ապրիլի 24-ին պատվիրակությունը մասնակցել է Մոնտեվիդեոյի «Ազատություն» և «Հայաստան» հրապարակներում կազմակերպված հանրահավաքներին։ Նախարար Մայիլյանը ելույթով հանդես է եկել «Հայաստան» հրապարակում կայացած միջոցառմանը, որին ներկա էին Ուրուգվայի գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, երկրում հավատարմագրված դիվանագետներ, հայկական կազմակերպությունների անդամներ և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ: Իր խոսքում Արցախի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման կարևորությունը նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման տեսանկյունից, ինչպես նաև երախտագիտություն հայտնել Ուրուգվայի ժողովրդին և իշխանություններին Մեծ Եղեռնից փրկված հայերին ապաստան տալու և Հայոց ցեղասպանության փաստն առաջինը ճանաչելու համար։ Նախարարը բարձր է գնահատել Ուրուգվայի օրվա իշխանությունների այդ աննախադեպ քայլը, որն ապացուցել է ուրուգվայցիների համար մարդու իրավունքների և արդարության առաջնային նշանակությունը։
Նույն օրն Արցախի պատվիրակությունը մասնակցել է Ուրուգվայի խորհրդարանի՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառմանը, որը կազմակերպվել էր խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոթինոյի և Հայ Դատի հանձնախմբի համատեղ ջանքերով։

Artsakh delegation participates in events dedicated to 104th anniversary of Armenian Genocide in Uruguay
Artsakh delegation participates in events dedicated to 104th anniversary of Armenian Genocide
in Uruguay
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Within the framework of the working visit to the Oriental Republic of Uruguay, the delegation headed by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian participated in a range of events dedicated to the 104th anniversary of the Armenian Genocide. In particular, on April 23, the delegation participated in the commemoration march in Montevideo, followed by a rally. As ARMENPRESS was informed from the press service of the Foreign Ministry of Artsakh, the Foreign Minister delivered a speech at the rally.
Addressing the rally participants, the Foreign Minister of the Republic of Artsakh stressed that the international recognition of Artsakh is of existential significance. Masis Mayilian noted that the Armenian Diaspora organizations, along with the issue of recognition of the Armenian Genocide, should equally consider the issue of international recognition of the Republic of Artsakh as one of the priority directions of their activities.
On April 24, the delegation participated in the rallies organized in the ‘Liberty’ and ‘Armenia’ Squares in Montevideo.
Minister Mayilian delivered a speech at the event held in the ‘Armenia’ Square, which was attended by representatives of the executive and legislative authorities of Uruguay, diplomats accredited in the country, members of Armenian organizations and representatives of the clergy.
In his speech, the Foreign Minister of Artsakh stressed the importance of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide in terms of preventing new Genocides, as well as expressed his gratitude to the people and authorities of Uruguay for providing refuge to the Genocide survivors and being the first to recognize the fact of the Armenian Genocide. The Minister highly appreciated the unprecedented move by the then authorities of Uruguay, which shows the primary importance of human rights and justice for the people of Uruguay.
On the same day, the delegation of Artsakh participated in the event dedicated to the anniversary of the Armenian Genocide, held in the Uruguayan Parliament. It was organized jointly by Speaker of the House of Representatives of the Parliament Cecilia Bottino and the Hay Dat Committee.