Սահակաշվիլին սխալ Է համարել Պորոշենկոյին ազատության մեջ թողնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախկին նախագահ եւ Ուկրաինայի Օդեսայի մարզի նախկին ղեկավար Միխեիլ Սահակաշվիլին Strana.Ua-ին տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ Պյոտր Պորոշենկոյին ազատության մեջ թողնելը սխալ Էր, ինչպես նաեւ հաղորդակից Է դարձրել իր պլաններին ընտրություններում Վլադիմիր Զելենսկու հաղթանակից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նա (Պորոշենկոն) ամեն կերպ «ցնցելու Է» Զելենսկուն «…»: Եթե Պորոշենկոն իր նկատմամբ քրեական գործեր չունենա, նա այդ վեհանձնությունը չի գնահատի, փորձով գիտեմ: Պորոշենկոն ցանկացած ազնիվ արարք թուլություն Է համարում»,-պատմել Է Սահակաշվիլին:
Միեւնույն ժամանակ նա նշել Է, որ չի շտապում վերադառնալ Կիեւ: Քաղաքական գործիչը հիշեցրել Է, որ ուկրաինական քաղաքացիությունից իրեն դատարանով չեն զրկել, դա եղել Է նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի որոշումը: Այժմ իր գործը պետք Է քննի երկրի նոր ղեկավարը:
Սահակաշվիլին նաեւ հայտարարել Է, որ ինքը չի ցանկանում քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնել, սակայն պատրաստ Է խորհուրդներ տալ նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն, օրինակ, դասախոսություններ կարդալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Саакашвили назвал ошибкой оставить Порошенко на свободе
Бывший президент Грузии и экс-глава Одесской области Михаил Саакашвили заявил в интервью Strana.Ua, что оставлять Петра Порошенко на свободе было ошибкой, а также поделился своими планами после победы на выборах Владимира Зеленского, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Он (Порошенко — Прим. Ред.) будет всячески "потрясать" Зеленского <…> Если у Порошенко не будет уголовных дел, он этого благородства не оценит, по опыту знаю. Порошенко любую благородность считает за слабость", — рассказал Саакашвили.
При этом он отметил, что не торопится возвращаться в Киев. Политик напомнил, что украинского гражданства его лишили не по суду, это было решение президента Петра Порошенко. Теперь в его деле должен разобраться новый глава страны.
Саакашвили также заверил, что политические должности он занимать не хочет, однако готов давать советы тем, кто в них нуждается, например, читать лекции.