Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կարևոր է ապագայում հնարավոր ցեղասպանությունների կանխարգելման համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտում է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը Հայաստանի համար շատ կարևոր է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին ասաց ռուսական Россия 1 հեռուստաընկերության «60 րոպե» հաղորդման ուղիղ եթերում:
«Դուք գիտեք, որ այսօր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն է, որը տեղի է ունեցել 1915-1922 թվականներին Օսմանյան Կայսրությունում: Մեզ համար սա շատ կարևոր օր է, և ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր օր է ողջ մարդկության համար: Եվ մեզ համար շատ կարևոր է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը, որովհետև մենք կարծում ենք, որ սա շատ կարևոր գործընթաց է ապագայում բոլոր հնարավոր ցեղասպանությունները կանխարգելելու համար: Ես կցանկանայի ընդգծել, որ դեռևս 1995 թվականին Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դուման պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և մենք, իհարկե, շատ բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի այդ դիրքորոշումը»,- ասաց Փաշինյանը:

Armenian Genocide recognition is important for preventing possible genocides in the future – PM Pashinyan
Armenian Genocide recognition is important for preventing possible genocides in the future –
PM Pashinyan
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan emphasizes that the international recognition of the Armenian Genocide is very important for Armenia, ARMENPRESS reports Pashinyan said during live broadcast of the "60 minutes" program of Russia 1 TV.
“You know that today is the commemoration day of the victims of the Armenian Genocide, which took place in 1915-1922 in the Ottoman Empire. This is a very important day for us and I think that this is a very important day for the entire humanity. And the process of the international recognition of the Armenian Genocide is very important for us because we think that this is a very important process for preventing all possible genocides in the future. I would like to emphasize that still in 1995 the State Duma of the Russian Federation officially recognized the Armenian Genocide and we, of course, highly appreciate Russia’s position”, Pashinyan said.