Հայտնի են «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2019-ի հավակնորդները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի այս տարվա երեք հերոսներն են մարդասիրական կազմակերպության  համահիմնադիր Միրզա Դինային, փաստաբան Զանա Բուկար Մուստաֆան և մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հուդա ալ-Սարարին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանն ավանդույթի համաձայն  ապրիլի 24-ին ասուլիսում հայտարարեցին հավակնորդների անունները:
«Հանձնաժողովի համար ընտրությունը դժվար է եղել, բայց նրանք առանձնացրել են երեք անուն: Առաջինն է Միրզա Դինային` «Օդային կամուրջ Իրաք» մարդասիրական կազմակերպության  համահիմնադիր և ղեկավար: Երկրորդ թեկնածուն է փաստաբան Զանա Բուկար ՄուստաՖան` «Futureprowess» իսլամական հիմնադրամի հիմնադիր և ղեկավար: Երրորդ թեկնածուն է փաստաբան և մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հուդա Ալ-Սարարին»,-ներկայացրեց Աֆեյանը:
Նրա խոսքով` Հուդա ալ-Սարարին հետաքննել և բացահայտել է Եմենում գոյություն ունեցող գաղտնի ցանցը, որտեղ կամայականորեն անազատության մեջ են պահում, խոշտանգում հազարավոր տղամարդկանց և տղաների: ալ-Սարարին այդ ապացույցներն ուղարկել է միջազգային իրավապաշտպան հեղինակավոր կազմակերպությունների` բարձրացնելով Եմենում մարդու իրավունքների ոտնահարման մասին: Չնայած մահվան բազմաթիվ սպառնալիքներին` նա շարունակում է իր իրավապաշտպան գործունությունը: Նրա առաջադրած կազմակերպություններն են «Ռիփրիվ», «Էքուըլ ռայթս թրասթ» (Հավասար իրավունքների պաշտպանություն) և «Վեթաք» հանուն քաղաքացիական կողմնորոշման հիմնադրումը:
Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրեց մյուս թեկածուին: Միրզա Դինային, որը «Օդային կամուրջ Իրաք» կազմակերպության հիմնադիրն է: Նա օգնում է Իրաքում տուժած եզդիներին` նրանց օդային ճանապարհով տեղափոխելով Գերմանիա և ցուցաբերելով անհրաժեշտ բժշկական օգնություն: Բժիշկ Դինային օգնել է իսլամական պետության տարածքներից դուրս բերելու հարյուրավոր կանանց և տեղափոխելու նրանց անվտանգ վայր: Նրա առաջադրած կազմակերպություններն «Օդային կամուրջ Իրաքը» և ևս երկուսը:
Երրորդ հերոսին` Զանա Բուկար Մուստաֆային կրկին ներկայացրեց Աֆեյանը: Նա փաստաբան է, որը հիմնադրել է «Futureprowess» իսլամական հիմնադրամը և հիմնադրամի երկու դպրոցները, որոնք կրթություն, անվճար սնունդ և առողջապահական ծառայություն են տրամադրում Նիգերիայի քաղաքներից մեկի՝ կարիքի մեջ գտնվող երիտասարդներին: 2016-ին նա բանակցել է մի ահաբեկչական կազմակերպության հետ և օգնել է ազատ արձակել հարյուրից ավելի երեխաների` մասնավորապես աղջիկների: Նրա առաջադրած կազմակերպություններն են «Futureprowess»  իսլամական հիմնադրամը, համայնքային վերակազմման մեկ հիմնադրամ և համայնքային զարգացման մեկ նախաձեռնություն:
Մրցանակի դափնեկիրը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 20-ին: Դափնեկիրը կստանա մեկ միլիոն դոլար մրցանակ:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք եւ հույս պարգեւել նրանց, որոնք մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն ողջ աշխարհում, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը գործով արտահայտված երախտագիտություն է: Այն նպատակ ունի ութ տարի շարունակ (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) աջակցել մարդկանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը` կնպաստեն այնպիսի համաշխարհային նախագծերի իրագործմանը, որոնք կբարելավեն առավել կարիքավոր եւ աղքատ մարդկանց կյանքը: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի օգնությամբ՝ «Ավրորա» մրցանակ, Aurora Dialogues քննարկումների շարք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ, Երախտագիտության նախագծեր եւ 100 LIVES ծրագիր: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն միացել են ավելի քան 440 նոր աջակիցներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնությունն իր շուրջ է հրավիրում բոլորին, ովքեր ողջունում են նվիրվածությունը մեր համընդհանուր մարդկայնությանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացված է երեք կազմակերպությունների կողմից՝ Aurora Humanitarian Initiative հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնեւ, Շվեյցարիա) եւ IDeA հիմնադրամ (Երեւան Հայաստան):
Նախորդ տարի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության երրորդ դափնեկիր է ճանաչվել իրավաբան եւ ակտիվիստ Չո Լա Աունը՝ մեծարանքի արժանանալով այն նվիրումի համար, որով նա, չնայած բոլոր բռնաճնշումներին, հետապնդումներին եւ հալածանքներին, պայքարել է մյանմացի ռոհինջա ժողովրդի հավասարության, կրթության եւ մարդու իրավունքների համար։ 2017 թվականին «Ավրորա» մրցանակ է շնորհվել բժիշկ Թոմ Քաթինային: Իսկ «Ավրորա» 2016 մարդասիրական նախաձեռնության դափնեկիրն է Մարգարիտ Բարանկիցեն:

2019 Aurora Prize nominees announced
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The three heroes of the 2019 Aurora Prize for Awakening Humanity have been announced: Mirza Dinnayi, co-founder of a humanitarian organization, lawyer Zannah Bukar Mustapha and human rights activist Huda Al-Sarari, reports Armenpress.
Their names have been announced by the co-founders of the Aurora Humanitarian Initiative Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan during today’s press conference in Yerevan.
“The selection process was difficult for the Committee, but they have chosen three names. The first one is Mirza Dinnayi, co-founder and head of the Airbridge Iraq. The second candidate is lawyer Zannah Bukar Mustapha, who founded the Future Prowess Islamic Foundation School. And the third candidate is lawyer and human rights activist Huda Al-Sarari”, Noubar Afeyan announced.
Noubar Afeyan added that Huda Al-Sarari has painstakingly documented evidence of the torture and abuse that take place within those detention centers and succeeded in raising international awareness of the human rights violations in Yemen. Despite facing death threats for her work, Huda Al-Sarari has no intention to stop.
In his turn Ruben Vardanyan introduced the next candidate - Mirza Dinnayi, who dedicated his whole life to saving the victims of the Iraq war, evacuating women and children from territories controlled by ISIS and providing those tortured and violated with rehabilitation and support. Having co-founded Luftbrücke Irak (Airbridge Iraq), he personally transports people to safety and delivers food and water to isolated areas, even after surviving a helicopter crash.
Introducing the third hero - Zannah Bukar Mustapha, Afeyan said he is a lawyer and founded the Future Prowess Islamic Foundation School and the two schools of the Foundation. Mr. Zannah Bukar Mustapha abandoned his 20-plus years in law to focus on education after realizing the scale of the damage done to the youngest generation of Nigerians in Maiduguri.
The 2019 Aurora Prize Laureate will be announced on October 20.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid anywhere in the world and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) to support people and promote global projects that tackle the needs of the most helpless and destitute, and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: The Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative. The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have been joined by more than 440 new supporters and partners. The Initiative welcomes all who embrace a commitment to our shared humanity.
The Aurora Humanitarian Initiative is represented by three organizations – Aurora Humanitarian Initiative Foundation, Inc. (New York, USA), the 100 Lives Foundation (Geneva, Switzerland) and the IDeA Foundation (Yerevan, Armenia).