Մնացականյանը պարզաբանել է, թե երբ կհայտարարվի ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հաջորդ հանդիպման ժամկետների և վայրի մասին
Մնացականյանը պարզաբանել է, թե երբ կհայտարարվի ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների
հաջորդ հանդիպման ժամկետների և վայրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հաջորդ հանդիպման տեղի, ժամկետի մասին կհայտարարվի, երբ հանդիպման շուրջ լինի բոլոր կողմերի համաձայնությունը: Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե, ըստ Բաքվից եկած տեղեկությունների, Փաշինյանի, Ալիևի հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է Վաշինգտոնում:
«Մոսկվայում վերջին հանդիպմանը քննարկել ենք, թե հաջորդ քայլն ինչ է լինելու և, մոտավորապես, ուրվագծել ենք, թե որտեղ, ինչպես և երբ կարող է լինել հաջորդ հանդիպումը: Մենք քննարկել ենք, հանդիպումից հետո յուրաքանչյուրը պետք է տեսնի, թե ինչպես է հնարավոր ֆիքսել այդ ժամկետները, որից հետո կհայտարարենք: Գիտեք, որ հանդիպումներ են տեղի ունենում  տարբեր մայրաքաղաքներում, ներառյալ համանախագահ երկրների մայրաքաղաքներում: Ճիշտ է, որ բոլորս միասին պայմանավորվենք, նոր հայտարարենք, ինչպես որ արել ենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը:
Լրագրողները փորձեցին ճշտել, թե արդյոք Ռուսաստանի առաջարկներով տարբերակն է հիմա բանակցային սեղանին, Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ հայտարարության մեջ եղածն արտահայտում է այն, ինչ քննարկվել է:
«Ես լրացուցիչ մեկնաբանության կարիք չեմ ունեցել անելու, որովհետև ամենն արտահայտված է փաստաթղթում, որի շուրջ միասին համաձայնության ենք եկել: Մենք քննարկել ենք կողմերի տարբեր մոտեցումները և դիրքորոշումները, սա փաստ է, բայց որևէ փաստաթուղթ այս փուլում չենք քննարկել»,-ասաց նախարարը:

Мнацаканян пояснил, когда будет объявлено о сроках и месте следующей встречи глав Армении и Азербайджана
Мнацаканян пояснил, когда будет объявлено о сроках и месте следующей встречи глав
О месте и сроке следующей встречи глав Армении и Азербайджана будет объявлено, когда будет достигнуто согласие всех сторон. Об этом в беседе с журналистами в Цицернакаберде заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопрос журналистов о том, что согласно сведениям из Баку, следующая встреча Алиева запланирована в Вашингтоне.
“На последней встрече в Москве мы обсудили, что будет дальше и примерно наметили, где, как и когда может быть следующая встреча. Мы обсудили, что после встречи каждый должен рассмотретьсроки, после чего  и будет объявлено об этом. Вы знаете, что встречи проходят в разных столицах, в том числе в столицах стран-сопредседателей. Правильнее, чтобы мы все вместе договорились, и объявили бы после этого, как иделали это”, - сказал министр.
Журналисты попытались выяснить, сейчас на столе переговороввариант с предложениями России? Зограб Мнацаканян ответил, что заявление выражает все то, что обсуждалось.
“Я не видел необходимости в дополнительном комментарии, потому что все отражено в документе, вокруг которого мы вместе пришли к согласию. Мы обсудили различные взгляды и позиции сторон, это факт, но какого-либо документа на данном этапе мы не обсуждали”, - сказал министр.