Գերմանիայում կինն ուշքի Է եկել 27 տարի կոմայի մեջ գտնվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում պացիենտը գիտակցության Է եկել 27 տարի կոմայի մեջ գտնվելուց հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The National պորտալը: 1991 թվականին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) բնակչուհի Մունիրա Աբդուլլան չորս տարեկան իր որդու եւ փեսայի հետ ավտովթարի Էր ենթարկվել: Նրանց մեքենան բախվել Էր դպրոցական ավտոբուսին: Մայրը փրկել Է տղային, իրենով ծածկելով նրան, սակայն գանգուղեղային լուրջ վնասվածք Է ստացել:
Մունիրային հասցրել են տեղի հոսպիտալ, որից հետո տեղափոխել Լոնդոնի հիվանդանոց: Կինը գտնվում Էր վեգետատիվ վիճակում՝ ցուցադրելով գիտակցության միայն նվազագույն նշաններ: Որոշ ժամանակ անց նրան կրկին տեղափոխել են ԱՄԷ: Կինը ֆիզիոթերապեւտիկ բուժընթաց Է անցել, որպեսզի պահպանի մկանների տոնուսը, սակայն նրա վիճակը չի լավացել:
«Ես երբեք թեւաթափ չեմ եղել, որովհետեւ միշտ այն զգացողությունն եմ ունեցել, որ մի օր նա գիտակցության կգա»,-լրագրողների հետ անկեղծացել Է Մունիրայի որդին՝ Օմար Վեբերը: 2017 թվականին Աբու-Դաբիի գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Զայիդն իմացել Է Մունիրայի պատմության մասին եւ նրա բուժման ծախսերը հոգացել Է գերմանական կլինիկաներից մեկում: 2018 թվականի հունիսին կինը բժիշկների համար անսպասելիորեն սկսել Է գիտակցության գալ եւ որոշակի ձայներ արձակել: Օմարի խոսքով՝ դա տեղի Է ունեցել այն ժամանակ, երբ ինքը ինչ-որ մեկի հետ վիճում Էր մոր մահճակալի մոտ: Երեք օր անց Մունիրան 27 տարվա ընթացքում առաջին անգամ արտասանել Է իր որդու անունը: Որոշ ժամանակ անց նա սկսել Է խոսել եւ նույնիսկ աղոթքներ անել: Այժմ պացիենտը բուժումը շարունակում Է Աբու-Դաբիում:
«Ես նրա պատմությունը պատմեցի, որպեսզի մարդիկ չկորցնեն հույսը, երբ նման վիճակում են հայտնվում իրենց մերձավորները: Նրանց մահացած մի համարեք, երբ նրանք նման դրության մեջ են: Բոլոր այս տարիներին բժիշկներն ինձ ասում Էին, որ նրա վիճակն անհուսալի Է եւ իմաստ չունի նրան բուժել, բայց ամեն անգամ, երբ ես կասկածում Էի, ինձ նրա տեղն Էի դնում եւ հնարավոր ամեն ինչ անում Էի՝ բարելավելու նրա վիճակը»,-պատմել Է Օմարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Германии женщина очнулась после 27 лет комы
В Германии пациентка пришла в сознание после 27 лет пребывания в коме. Как передает Арменпресс, об этом сообщает портал The National.
В 1991 году жительница Объединенных Арабских Эмиратов Мунира Абдулла вместе со своим четырехлетним сыном и зятем попала в автокатастрофу. Их машина столкнулась со школьным автобусом. Мать спасла мальчика, заслонив его собой, однако получила серьезную черепно-мозговую травму.
Муниру доставили в местный госпиталь, после чего перевезли в больницу в Лондоне. Женщина находилась в вегетативном состоянии, показывая лишь минимальные признаки сознания. Через какое-то время ее вновь доставили в ОАЭ. Пациентка прошла курс физиотерапии, чтобы поддержать тонус мышц, однако ее состояние не улучшалось.
"Я никогда не опускал руки, потому что у меня всегда было чувство, что однажды она придет в сознание", - поделился с журналистами сын Муниры Омар Вебер.
В 2017 году наследный принц Абу-Даби Мухаммед бен Заид узнал об истории Муниры и оплатил ее лечение в одной из немецких клиник.
В июне 2018 года женщина неожиданно для врачей начала приходить в сознание и издавать некоторые звуки. По словам Омара, это произошло, кода он с кем-то спорил у ее кровати. Спустя три дня Мунира впервые за 27 лет произнесла имя своего сына. Через некоторое время она стала говорить и даже читать молитвы.
Сейчас пациентка продолжает лечение в Абу-Даби.
"Я рассказал ее историю, чтобы люди не теряли надежду, когда в подобной ситуации оказываются их близкие. Не считайте их мертвыми, когда они находятся в таком состоянии. Все эти годы врачи говорили мне, что она безнадежна и нет смысла лечить ее, но всякий раз, когда я сомневался, я ставил себя на ее место и делал все возможное, чтобы улучшить ее состояние", - рассказал Омар.