Հայաստանը կհրաժարվի Տոկիո-2020-ի Օլիմպիական խաղերին «սպիտակ քարտով» մասնակցելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հրաժարվելու է Տոկիոյի 2020 թվականի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին «սպիտակ քարտով» մասնակցելուց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ը՝ մեջբերելով Ծառուկյանի խոսքերը. «Մենք այս անգամ հրաժարվելու ենք սպիտակ քարտից, քանի որ ուղղակի մասնակցությունը մեզ պատիվ չի բերում, պետք է բոլոր մարզաձեւերում էլ պայքարենք բարձր տեղերի համար»:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ընդունել է օրեր առաջ ավարտված Եվրոպայի առաջնությունների չեմպիոններին և մրցանակակիրներին, հավաքականների գլխավոր մարզիչներին ու թիմերի անդամներին:
«Սպիտակ քարտը» հատուկ կարգավիճակ Է, երբ մարզիկին իրավունք Է տրվում օլիմպիական մրցումներին մասնակցել առանց վարկանիշի և հավակնություն չունենալ մրցանակային տեղերի. այդ դեպքում մարզիկը մեկնում է խաղերին օլիմպիական կարգախոսի համաձայն՝ կարևորը մասնակցությունն է:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Armenia refuses to participate in the Tokyo 2020 Olympic Games with a wild-card, the National Olympic Committee President Gagik Tsarukyan said.
“This time we will refuse the wild-card because just participation isn’t honorable for us, we must fight for high positions in all sports,” Tsarukyan said.
Tsarukyan made the remarks during a meeting with Armenian athletes and coaches who returned from European championships victorious.
In the Olympics, several sport governing bodies award wild cards to nations in order to further promote their sport.
A wild card is a tournament or playoff berth awarded to an individual or team that fails to qualify in the normal way.