Ռուս բժիշկներն աշխարհում առաջին անգամ երեխային միաժամանակ լյարդ եւ թոքեր են փոխպատվաստել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շումակովի անվան փոխպատվաստաբանության ազգային բժշկական հետազոտական կենտրոնի բժիշկներն աշխարհում առաջին անգամ միաժամանակ լյարդ եւ թոքեր են փոխպատվաստել մուկովիցիդոզով հիվանդ իննամյա տղային:
«Դա փաստորեն երեխային երեք օրգանների առաջին հաջող փոխպատվաստումն Է, որովհետեւ մեզ մոտ թոքերը երկուսն են»,- ասել Է կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Գոտիեն, որը կատարել Է վիրահատությունը: Նման վիրահատություններն աշխարհում կատարվում են շատ քիչ, իսկ այս տարիքի երեխաների հաջող փոխպատվաստումներ բժշկագիտական գրականության մեջ բնավ նկարագրված չեն:
Վիրահատությունը տեղի Է ունեցել փետրվարի 2-ին եւ ընթացել Է 16 ժամ: Այժմ տղան «բացարձակ վերականգնված Է» եւ պատրաստ դուրսգրման: Փոխպատվաստում կատարած վիրաբույժի խոսքով՝ նման վիրահատություն տանելու համար պետք Է շատ ուժեղ բնավորություն» ունենալ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Российские врачи впервые в мире одновременно пересадили ребенку печень и легкие
Врачи НМИЦ трансплантологии имени Шумакова впервые в мире пересадили одновременно печень и легкие девятилетнему мальчику, больному муковисцидозом, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Это первая успешная трансплантация фактически трех органов, потому что легких два у нас, ребенку", - сказал директор НМИЦ Сергей Готье, который проводил операцию.
Подобных операций в мире выполняется очень мало, а успешных пересадок детям этого возраста в медицинской литературе не описано вовсе.
Операция состоялась 2 февраля и шла 16 часов. Сейчас мальчик "абсолютно реабилитирован" и готов к выписке. По словам проводившего пересадку хирурга, для того, чтобы перенести такую операцию, нужно иметь "очень сильный характер".