Քննչական կոմիտեն բացահայտել է մեղադրյալի մասնակցությամբ առերևույթ խարդախության նոր դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի  ԵՔՔՎ էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում շարունակվում է քաղաքացիներից խարդախությամբ խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, քրեական գործի շրջանակներում իրականացված բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննության արդյունքում բացահայտվել են նույն անձի կողմից կատարված այլ հանցագործություններ ևս:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը, ով հանդիսանում է Երևան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1985 թվականին, 2018-2019թթ. ընթացքում համացանցի միջոցով ծանոթացել է տարբեր կանանց հետ և ներկայանալով որպես դատախազության աշխատակից՝  կատարել է մի շարք խարդախություններ:
Քրեական գործով իրականացված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են խարդախության դեպքերի մի շարք հանգամանքներ, դրանց կատարման մեխանիզմը, պարզվել են նույն անձի կողմից կատարված հանցավոր այլ դրսևորումներ ևս: Տուժող է ճանաչվել 12 անձ:
Նախաքննությամբ պարզվել են խաբեությամբ հափշտակություններ կատարելու վերաբերյալ նոր դրվագներ, համաձայն որոնց՝ տղամարդը ոչ միայն բնակարան ձեռքբերելու հարցում օժանդակելու, նախնական վճարումներ կատարելու պատրվակով է քաղաքացիներից խարդախությամբ առերևույթ հափշտակություն կատարել, այլև յուրացրել է իրեն վստահված ոսկյա զարդեր, ինչպես նաև խարդախությամբ գումարներ է հափշտակել տուժողներից մեկի ավտոմեքենայի առքուվաճառքի ընթացքում, մեկ այլ դեպքում էլ տարեց տղամարդուն խոստացել է հաշմանդամության կարգ ձևակերպել, որի համար պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողին ապօրինի վարձատրություն տալու և համապատասխան վճարումներ կատարելու պատրվակով խաբեությամբ ստացել է գումար և հափշտակել:
Քննության տվյալներով՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 33-ամյա տղամարդը, խաբեությամբ հափշտակություններ կատարելու համար որպես զոհ ընտրել և թիրախավորել է ամուսնալուծված կամ միայնակ ապրող կանանց, որոնց հետ հիմնականում ծանոթություն է հաստատել սոցիալական կայքերի միջոցով, ապա ամուսնանալու, ընկերակցելու, սոցիալական և բնակարանային պայմանները բարելավելու շինծու խոստումներով, չարաշահելով նրանց վստահությունը, մինչև 2019 թվականի մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում 30-ից 55 տարեկան 11 կանանցից, ինչպես նաև նրանցից մեկի հորից մաս-մաս ստացել և խաբեությամբ հափշտակել է 13.812.700 ՀՀ դրամ, 4.780.141 ՀՀ դրամին համարժեք 9.884 ԱՄՆ դոլար, 58.480 ՀՀ դրամին համարժեք 8.000 ՌԴ ռուբլի գումար, 2.215.188 ՀՀ դրամի ոսկյա զարդեր և 1.050.000 ՀՀ դրամ արժողության երկու բջջային հեռախոս՝ նրանց պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի`21.916.509 ՀՀ դրամի գույքային վնաս։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված 33-ամյա տղամարդուն նախկինում առաջադրված մեղադրանքի ծավալը փոփոխվել է և լրացվել. նրան նոր մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով (1 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (7 դրվագ), 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (1 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (4 դրվագ):
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

Следственный комитет раскрыл новые случаи мошенничества с участием обвиняемого
В следственном отделе административных районов Эребуни и Нубарашен Следственного комитета Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту хищения у граждан крупной суммы денег путем мошенничества. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ СК РА, в результате всестороннего, объективного и полного расследования в рамках уголовного дела были раскрыты также и другие преступления, совершенные тем же лицом.
Ранее сообщалось, что предполагаемый преступник, который является жителем Еревана, 1985 года рождения, в 2018 - 2019 годах через социальные сети знакомился с разными женщинами и, представляясь сотрудником прокуратуры, совершил ряд мошенничеств.
В результате проведенных по уголовному делу следственных и оперативно-розыскных мероприятий выяснен ряд обстоятельств случаев мошенничества, механизм их совершения, установлены и другие преступные проявления, совершенные тем же лицом. Потерпевшими признаны 12 человек.
В ходе предварительного следствия были выявлены новые эпизоды совершения хищений путем обмана, согласно которым данный мужчина под предлогом содействия в вопросе приобретения квартиры и предварительных платежей совершил видимое хищение  и присвоил доверенные ему золотые украшения. Также мошенничеством присвоил деньги в ходе купли-продажи автомобиля одного из потерпевших, в другом случае пожилому мужчине обещал оформить инвалидность, за что общественный служащий, не являющийся должностным лицом, под предлогом незаконного вознаграждения и совершения соответствующих платежей обманным путем получил деньги и присвоил их.
По данным следствия, 33-летний мужчина, совершивший предполагаемое преступление, путем обмана выбирал в качестве жертвы разведенных или одиноких женщин, с которыми он в основном знакомился через социальные сети, а затем посредством ложных обещаний вступить в брак, подружиться, улучшить социальные и жилищные условия, злоупотребив их доверием, в период до 1 марта 2019 года от 11 женщин в возрасте от 30 до 55 лет, а также от отца одной из них по частям получил и обманным путем похитил 13 812,700 драмов РА, 9.884 долларов США , эквивалентных 4.780.141 драмам, 8.000 рублей РФ, эквивалентных 58.480 драмов РА, золотые украшения на сумму 2.215.188 драмов РА и два мобильных телефона на сумму 1.050.000 драмов РА, причинив им имущественный ущерб в особо крупных размерах - 21.916.509 драмов РА.
На основании полученных достаточных доказательств, объем выдвинутого ранее обвинения 33-летнему мужчине, вовлеченному в уголовное дело в качестве обвиняемого, изменен и дополнен. Ему предъявлено новое обвинение по части 1 статьи 178 (1 эпизод), пункту 2 части 2 статьи 178 (7 эпизодов), пункту 3 части 2 статьи 179 (1 эпизод) и пункту 1 части 3 статьи 178 (4 эпизода).
Следователь представил в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, что было удовлетворено.