ԱՄՆ-ում աճուրդով վաճառել են Ջոն Լենոնի դաշնամուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դաշնամուրը, որով նվագել Է The Beatles խմբի հիմնադիրներից մեկը՝ Ջոն Լենոնը (1940 – 1980), վաճառվել Է Gotta Have Rock and Roll ընկերության կազմակերպած ցանցային աճուրդում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ընկերության պաշտոնական կայքում:
Նյու Յորքում հաստատված ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ երաժշտական գործիքը պատրաստվել Է մոտավորապես 1872 թվականին: Ենթադրվում Է, որ Լենոնը դաշնամուրը ձեռք Է բերել 1966 թվականին, այն տարբեր ժամանակներում գտնվել Է Մեծ Բրիտանիայում նրա երկու տներում: Ընկերության փորձագետների պնդմամբ՝ Լենոնը դրանով իմպրովիզացիաներ Է արել, երբ երգեր Է գրել: Դրանցից մի քանիսն ավելի ուշ տեղ են գտել Sgt. Pepper՚s Lonely Hearts Club Band (1967) ալբոմում: Ինչպես հաղորդվում Է Gotta Have Rock and Roll-ի կայքում, ընկերության փորձագետները հույս ունեին այդ լոտից ստանալու 800 հազարից մինչեւ 1,2 միլիոն դոլար: Այն վաճառվել Է 575 հազար դոլարով, ըստ որում գնորդը նաեւ վճարել Է աճուրդային տուրքը՝ նշված գումարի 25 տոկոսի չափով: Երաժշտական գործիքների ամերիկացի հավաքորդ Ջիմ Իրսեյը Twitter-ում գրել Է, որ նոր տերը դարձել Է ինքը: Forbes հանդեսի գնահատումներով՝ Իրսեյը 2,7 միլիարդ դոլարի չափով կարողության տեր Է: Նրա հավաքածուի մեջ են մտնում, մասնավորապես, կիթառներ, որոնք պատկանել են Լենոնին, Ռինգո Սթարին եւ Բոբ Դիլանին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США на аукционе продали фортепиано, на котором играл Джон Леннон
Фортепиано, на котором играл один из основателей группы The Beatles Джон Леннон (1940-1980), продано на сетевых торгах, организованных компанией Gotta Have Rock and Roll. Об этом сообщается на ее официальном сайте.
По словам представителей компании, базирующейся в Нью-Джерси, музыкальный инструмент был изготовлен примерно в 1872 году. Предполагается, что Леннон приобрел фортепиано в 1966 году, оно в разное время находилось в двух его домах в Великобритании. По утверждению экспертов компании, Леннон импровизировал на нем, когда писал песни. Некоторые из них позже вошли в альбом Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщается на сайте Gotta Have Rock and Roll, эксперты компании рассчитывали выручить за данный лот от $800 тыс. до $1,2 млн. Он был приобретен за $575 тыс., при этом, покупатель также выплатил аукционный сбор в размере 25% от указанной суммы.
Американский коллекционер музыкальных инструментов Джим Ирсэй написал в Twitter, что новым владельцем стал он. По оценкам журнала Forbes, Ирсэй является обладателем состояния в размере $2,7 млрд. В его коллекцию входят, в частности, гитары, принадлежавшие Леннону, Ринго Старру и Бобу Дилану.