Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Դավիթ Սանասարյանի գործին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է այն քննարկումներին, որ ծավալվում են լիազորությունները ժամանակավոր դադարեցված՝ Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի շուրջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ եզրակացությունը մեկն է՝ «ախպերական» մտածելակերպը շատ ավելի խորն արմատներ ունի Հայաստանում, քան օլիգարխիան ու կրիմինալը։
«Նույնիսկ քաղաքացիական ակտիվիստների ու քաղաքական գործիչների համար «ախպերությունը» մնում է աշխարհընկալման հիմնական բանաձեւ։ Թքած ճշմարտության եւ ճշմարտության շահերի վրա, թքած հեղափոխության ու նրա արժեքների վրա։ Դավիթը իմ ընկերն է նույնպես, բայց լավ իմացեք՝ Հայաստանում անձեռնմխելի մարդիկ չկան։ Ընդդիմադիր լինի թե իշխանավոր, հեղափոխական լինի, թե հակահեղափոխական։ Ով սա դեռ չի հասկացել, թող մնա ուրեմն սերժանտական նոստալգիայի անուրջներում»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ օրենքը կրկնակի խիստ է լինելու բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր կանգնել են ժողովրդի առաջ ու խոսել օրինականությունից ու արդարությունից, «բեսպրեդել»-ի ու հովանավորչության անթույլատրելիությունից։
«Ու եթե անցել են իրենց գծած գիծը, նրանց մեղադրանքը միայն քրեական օրենսգրքով չի լինելու, նրանց մեղադրանքը լինելու է ժողովրդին դավաճանելու տրամաբանությամբ։ Սա ասում եմ՝ առանց որեւէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտելու։ Թողեք նորմալ քննություն ընթանա։ Եթե դուք չթողնեք, ես դա կապահովեմ։ Օրենքով ինձ տրված լիազորությունների շրջանակներում»,-հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը 2019 թվականի ապրիլի 18-ին Պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has got acquainted with the discussions over the head of the State Oversight Service David Sanasaryan whose powers have been temporally suspended. ARMENPRESS reports Pashinyan made a post on his Facebook page, saying,
''Today is Saturday and I had the opportunity to get a little acquainted with the discussions over head of the State Oversight Service David Sanasaryan.
My conclusion is this – the mentality of ''brotherhood'' has much deeper roots in Armenia than oligarchy or criminal.
Even for civil activists and politicians ''brotherhood'' remain the main formula of worldview, while justice and truth, revolution and its values become secondary. David is my friend, but know well, there are no inviolable people in Armenia, be it an opposition figure or representatives of the authorities, revolutionary or counter-revolutionary”, Pashinyan said.
The PM emphasized that the law will be double stricter for those who once stood in front of the people and spoke about legality and justice, inadmissibility of permissiveness.
''And if they have crossed the line they have drawn themselves, their accusation will not be limited by the criminal code, but their accusation will be in the logic of betrayal of the people”, Pashinyan said.
The National Security Service of Armenia filed a criminal case against Head of State Oversight Service of Armenia David Sanasaryan on April 18 under Article 308 (1) of the criminal code of the Republic of Armenia (abuse of official authority).
The preventive measure for Sanasaryan has been chosen signature on not leaving the country.
The investigator made a decision to temporally suspend David Sanasaryan’s  powers. The decision was submitted to the office of the Prime Minister of Armenia, who approved it, but did not fire Sanasaryan from office, taking into account the presumption of innocence.