Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Դավիթ Սանասարյանի գործին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է այն քննարկումներին, որ ծավալվում են լիազորությունները ժամանակավոր դադարեցված՝ Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի շուրջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ եզրակացությունը մեկն է՝ «ախպերական» մտածելակերպը շատ ավելի խորն արմատներ ունի Հայաստանում, քան օլիգարխիան ու կրիմինալը։
«Նույնիսկ քաղաքացիական ակտիվիստների ու քաղաքական գործիչների համար «ախպերությունը» մնում է աշխարհընկալման հիմնական բանաձեւ։ Թքած ճշմարտության եւ ճշմարտության շահերի վրա, թքած հեղափոխության ու նրա արժեքների վրա։ Դավիթը իմ ընկերն է նույնպես, բայց լավ իմացեք՝ Հայաստանում անձեռնմխելի մարդիկ չկան։ Ընդդիմադիր լինի թե իշխանավոր, հեղափոխական լինի, թե հակահեղափոխական։ Ով սա դեռ չի հասկացել, թող մնա ուրեմն սերժանտական նոստալգիայի անուրջներում»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ օրենքը կրկնակի խիստ է լինելու բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր կանգնել են ժողովրդի առաջ ու խոսել օրինականությունից ու արդարությունից, «բեսպրեդել»-ի ու հովանավորչության անթույլատրելիությունից։
«Ու եթե անցել են իրենց գծած գիծը, նրանց մեղադրանքը միայն քրեական օրենսգրքով չի լինելու, նրանց մեղադրանքը լինելու է ժողովրդին դավաճանելու տրամաբանությամբ։ Սա ասում եմ՝ առանց որեւէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտելու։ Թողեք նորմալ քննություն ընթանա։ Եթե դուք չթողնեք, ես դա կապահովեմ։ Օրենքով ինձ տրված լիազորությունների շրջանակներում»,-հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը 2019 թվականի ապրիլի 18-ին Պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Премьер-министр РА Никол Пашинян ознакомился с обсуждениями, развернувшимися вокруг временно прекращенных полномочий главы Службы госконтроля Давида Санасаряна.
Как передает Арменпресс, Никол Пашинян написал в Facebook, что вывод один – «братский» образ мышления в Армении пустил более глубокие корни, чем олиархат и криминалитет.
«Даже для гражданских активистов и политических деятелей метол «по-братски» остается основной формулой восприятия мира. И плевать на истину и интересы истины, плевать на революцию и ее ценности. Давид – и мой друг, но знайте: в Армении неприкасаемых нет. Будь это оппозиционер или представитель власти, революционер или контрреволюционер. Кто этого еще не понял, пусть пребывает в грезах сержантской ностальгии», - отметил Никол Пашинян.
Премьер подчеркнул: закон будет вдвойне суров в отношении тех, кто встает перед народом и говорит о законе и справедливости, о неприемлемости покровительства и беспредела.
«И если они перешли черту, обвинение им будет не только по уголовному кодексу, обвинение им будет предъявлено по логике измены своему народу. Дайте следствию идти в нормальном русле. Если вы не дадите – я обеспечу это. В рамках данных мне полномочий», - добавил премьер.
18 апреля 2019г. Служба национальной безопасности Армении предъявила начальнику Службы госконтроля РА Давиду Санасаряну обвинение по ч.1 ст.308 УК РА. В качестве меры пресечения в отношении Санасаряна избрана подписка о невыезде.