ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհ է ԱՊՀ ՄԽՎ 49-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 19-ին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ 49-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ԱՊՀ անդամ պետությունների պատվիրակությունները քննարկել եւ հաստատել են նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված մի շարք մոդելային օրենքների եւ օրենսգրքերի նախագծեր:
ԱՊՀ ՄԽՎ տնտեսական եւ ֆինանսական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը` որպես հիմնական զեկուցող, վեհաժողովի հաստատմանն է ներկայացրել Հարկային վարչարարության մասին, Ներքին ջրային տրանսպորտին եւ գնագոյացմանն առնչվող մոդելային օրենքների նախագծերը:
Լիագումար նիստի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը մասնակցել է անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների մասնակցությամբ կազմակերպված մամուլի ասուլիսին:
Լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջին անգամ է մասնակցում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին եւ կարող է վստահորեն համոզմունք հայտնել, որ գոհ է նիստի աշխատանքներից: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի` ԱՊՀ ՄԽՎ-ն շատ արդյունավետ հարթակ է անդամ երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացման համար, մի հարթակ, որտեղ կարելի է քննարկել եւ որոշումներ կայացնել քաղաքական, հումանիտար, տնտեսական եւ այլ հարցերի շուրջ: Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ պատգամավորներն ակտիվ մասնակցություն են ունենում ԱՊՀ ՄԽՎ աշխատանքներին եւ իրենց ներդրումն են բերում կառույցի զարգացմանը, մասնավորապես մոդելային օրենսդրության մշակման գործընթացին:
Անդամ պետություններում տեղի ունեցող ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԱՊՀ ՄԽՎ առաքելությունների աշխատանքին վերաբերող հարցին ի պատասխան` Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկվել են մեծաթիվ միջազգային հեղինակավոր դիտորդական առաքելությունների կողմից եւ գնահատվել լիակատար ազատ, արդար եւ թափանցիկ: Ըստ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի` միջազգային դիտորդական առաքելությունների թվում ԱՊՀ ՄԽՎ դիտորդական խումբը կատարել է շատ գնահատելի ու կարեւոր աշխատանք: Արարատ Միրզոյանի խոսքով` անդամ պետություններն իրենց ուշադրության կենտրոնում պետք է պահեն գործընկեր պետություններում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացները:
Նույն օրն ավելի ուշ նախատեսված է Ազգային ժողովի նախագահի հանդիպումը Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Спикер НС Армении доволен работой 49-й сессии МПА СНГ
Делегация во главе со спикером Национального Собрания Армении Араратом Мирзояном 19 апреля приняла участие в 49-м пленарном заседании МПА СНГ.
Как сообщили Арменпресс в управлении СМИ и по связям с общественностью Национального Собрания Республики Армения, делегации государств-участников СНГ обсудили и утвердили проекты ряда модельных законов и кодексов, включенных в повестку дня сессии.
Председатель Постоянного комитета по экономическим и финансовым вопросам МПА СНГ, председатель Постоянной комиссии НС Армении по территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и окружающей среде Вараздат Карапетян в качестве главного докладчика представил проекты налогового администрирования, внутреннего водного транспорта и модельного закона о ценообразовании.
После пленарного заседания председатель НС Армении принял участие в пресс-конференции с участием глав парламентов государств-членов.
Отвечая на вопрос журналиста, Арарат Мирзоян отметил, что впервые участвует в работе Межпарламентской ассамблеи СНГ и с уверенностью может сказать, что удовлетворен работой сессии. По словам главы парламента, МПА СНГ является очень эффективной платформой для развития сотрудничества между парламентами государств-членов, платформой, где можно обсуждать и принимать решения по политическим, гуманитарным, экономическим и другим вопросам. Арарат Мирзоян выразил уверенность, что армянские депутаты принимают активное участие в работе МПА СНГ и способствуют развитию структуры, в частности, процессу моделирования законодательства.
Отвечая на вопрос о работе наблюдательских миссий МПА СНГ на выборах государств-членов, Арарат Мирзоян отметил, что на внеочередных парламентских выборах, состоявшихся 9 декабря 2018 года, подобную миссию проводил ряд престижных международных миссий, и выборы были оценены как полностью свободные, справедливые и прозрачные. По словам главы законодательного органа, среди международных миссий мониторинговая миссия МПА СНГ проделала очень важную работу. По словам Арарата Мирзояна, государства-члены должны сосредоточиться на избирательных процессах в странах-партнерах.