Հայաստանը կմասնակցի Չինաստանում կայանալիք «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» գագաթնաժողովին
ՊԵԿԻՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում ապրիլի 25֊27֊ը կկայանա «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» բարձր մակարդակի երկրորդ միջազգային գագաթնաժողովը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»֊ը, ապրիլի 19֊ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց ՉԺՀ֊ի արտաքին գործերի նախարար Վան Յին։
Գագաթնաժողովին կմասնակցեն 150 երկրից ներկայացուցիչներ, որից 37֊ը՝ ղեկավարների մակարդակով։ Գագաթնաժողովին մասնակցելու են միջազգային 90 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ 5000-ից ավելի արտասահմանցիներ։ Միջոցառմանը հավատարմագրված է չինական և արտասահմանյան ԶԼՄ-ների 4000 լրագրող, այդ թվում նաև «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության թղթակից Կարեն Խաչատրյանը։
Չինաստանում Հայաստանի դեսպանությունից տեղեկացրին, որ Հայաստանից Չինաստան է ժամանելու ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
«Գագաթնաժողովը Չինաստանի համար այս տարվա միջազգային կարևորագույն դիվանագիտական իրադարձությունն է։ Ֆորումի գլխավոր թեման է լինելու միասնական գոտու և ճանապարհի կառուցումը և գեղեցիկ ապագայի բացահայտումը», ֊ասաց Յին։
Գագաթնաժողովի առաջին օրը տեղի կունենա հանդիսավոր բացման արարողությունը, ապա՝ երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ կլոր սեղան, գործարարների մասնակցությամբ թեմատիկ քննարկումներ և ֆորումներ։
Չինաստանի առևտրի նախարարության ներկայացուցիչ Գաո Ֆենը հայտնեց, որ 2013֊2018 թվականներին ուղղակի ներդրումների ծավալը Գոտու երկայնքում կազմել է 90 միլիարդ դոլար՝  տարեկան աճելով 5,2 տոկոսով։ Չինաստանի առևտրի նախարարությունը կգլխավորի ազատ տնտեսական և առևտրի գոտու ստեղծման հնարավորությունների թեմայով համաժողովներ։ Մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև քննարկումներ ունենալու տարբեր ոլորտների փորձագետների հետ։

Армения в Китае примет участие в саммите “Один пояс, один путь”
В Китайской Народной Республике с 25 по 27 апреля состоится второй международный саммит высшего уровня “Один пояс, один путь”. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс֊конференции 19 апреля заявил министр иностранных дел КНР Ван Йи.
В саммите примут участие представители 150 стран, 37 из которых - на уровне глав государств. На саммите приедут представители 90 международных организаций - более 5000 иностранцев. На мероприятии аккредитованы 4000 журналистов китайских и зарубежных СМИ, в том числе и корреспондент государственного информационного агентства “Арменпресс” Карен Хачатрян.
“Саммит - важнейшее международное дипломатическое событие этого года для Китая. Главной темой форума станет создание единой зоны и дороги и открытие красивого будущего”, - ֊сказал Йи.
В первый день саммита состоится торжественная церемония открытия, а затем круглый стол с участием глав государств, тематические обсуждения и форумы с участием бизнесменов.
Представитель Министерства торговли Китая Гао Фэн сообщил, что в 2013 - 2018 годах объем прямых инвестиций в зону составил 90 млрд долларов, увеличиваясь на 5,2% в год. Министерство торговли Китая возглавит конференции на тему возможностей создания свободной экономической и торговой зоны. Участники также будут иметь возможность проводить обсуждения с экспертами разных сфер.