Արգենտինայում հավանություն են տվել փողոցում կանանց նկատմամբ հետամտումները հանցագործություն ճանաչելու օրենքին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի խորհրդարանի վերին պալատը հավանություն Է տվել այն օրենքին, որի համաձայն փողոցում կնոջ նկատմամբ հետամտումները համարվում են քրեական հանցագործություն: Օրենսդրական նախաձեռնությունն ընդունվել Է միաձայն: Ավելի վաղ դրան հավանություն Էր տվել խորհրդարանի ստորին պալատը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օրենքի տեքստի համաձայն, «հասարակական վայրերում կանանց նկատմամբ բռնություն» ասելով նկատի են առնվում «սեռական ենթատեքստով գործողությունները կամ բանավոր արտահայտությունները, որոնք շոշափում են կանանց պատիվը կամ ֆիզիկական անձեռնմխելիությունը, խանգարում են նրա ազատ տեղաշարժմանը կամ ստեղծում թշնամական կամ վիրավորական մթնոլորտ»:
Հավանության արժանացած նախաձեռնությունը ոստիկաններին պարտավորեցնում Է «գործողություններ ձեռնարկել կանանց պաշտպանելու համար», եթե նրանք ոտնձգությունների են ենթարկվում: Բացի այդ, օրենքով նախատեսվում Է անվճար թեժ գիծ բացել տուժածների համար:
Հարցման տվյալներով, որն անցկացվել Է «Լատինամերիկյան հայրենիքի կանայք» իրավապաշտպան շարժման կողմից, արգանտինուհիների 93 տոկոսը փողոցային ոտնձգությունների զոհ Է դարձել: Հարցման մասնակիցների շուրջ 80 տոկոսը խոստովանել են, որ իրենց անվտանգ չեն զգում, երբ փողոցում մենակ են քայլում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Аргентине одобрили закон о признании приставаний на улице преступлением
Верхняя палата парламента Аргентины одобрила закон, согласно которому приставания к женщине на улице считаются уголовным преступлением. Законодательная инициатива была принята единогласно. Ранее ее одобрила нижняя палата парламента.
Согласно тексту закона, под "насилием в отношении женщин в общественных местах" понимаются "действия или словесные выражения с сексуальным подтекстом, которые затрагивают честь или физическую неприкосновенность женщины, мешают ее свободе перемещения или создают враждебную или оскорбительную атмосферу",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Одобренная инициатива обязывает полицейских "принимать действия для защиты женщины", если ее домогаются. Кроме того, закон предполагает открытие бесплатной горячей линии для пострадавших.
По данным опроса, проведенного правозащитным движением "Женщины латиноамериканской родины", 93% аргентинок становились жертвами уличных домогательств. Около 80% респонденток признались, что не чувствуют себя в безопасности, когда ходят по улице одни.