Վենեսուելան վերստին գլխավորել Է Bloomberg-ի՝ աշխարհի «ամենադժբախտ» տնտեսությունների վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելան հինգերորդ տարին անընդմեջ գլխավորում Է Bloomberg գործակալության՝ աշխարհի «ամենադժբախտ» տնտեսությունների վարկանիշը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են գործակալության Bloomberg՚s Misery Index սեփական ինդեքսի 2019 թվականի տվյաները: Գործակալության վարկանիշի՝ «դժբախտության» մակարդակով առաջին տասնյակ են մտել նաեւ Արգենտինան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Թուրքիան, Հունաստանը, Ուկրաինան: Գործակալությունն ընդգծում Է, որ այս երկրները շարունակում են տնտեսական դժվարություններ ունենալ եւ թույլ հաջողություններ են արձանագրում գնաճի զսպման եւ գործազրկության դեմ պայքարում:
«Դժբախտության գծով առաջատարների» տասնյակը եզրափակում են Ուրուգվայը, Իսպանիան, Բրազիլիան եւ Սաուդյան Արաբիան: Այս տարի վարկանիշը կազմվել Է գործակալության կողմից տնտեսագետների հարցումների, այլ ոչ թե պաշտոնական վիճակագրության հիման վրա, ինչպես նախորդ տարիներին: Ընդամենը վարկանիշ Է մտել աշխարհի 62 երկիր: Աշխարհի նվազագույն «դժբախտ» տնտեսության կարգավիճակը վերստին ստացել Է Թաիլանդը, նրան հաջորդում Է Շվեյցարիան, իսկ առաջին եռյակը եզրափակում Է Սինգապուրը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Блумберг составил рейтинг стран с самой "несчастной" экономикой
Венесуэла пятый год подряд возглавляет рейтинг самых "несчастных" экономик мира агентства Блумберг, свидетельствуют данные собственного индекса агентства Bloomberg's Misery Index за 2019 год.
В первую десятку рейтинга агентства по уровню "несчастья" вошли также Аргентина, ЮАР, Турция, Греция, Украина. Агентство подчеркивает, что эти страны продолжают испытывать экономические трудности и демонстрируют слабые успехи в сдерживании роста цен и борьбе с безработицей. Замыкают десятку "лидеров по несчастью" Уругвай, Испания, Бразилия и Саудовская Аравия, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В этом году рейтинг составлен на основе проведенных агентством опросов экономистов, а не официальной статистики, как в предыдущие годы. Всего в рейтинг вошли 62 страны мира.
Статус наименее "несчастной" экономики мира снова получил Таиланд, следом за ним идет Швейцария и замыкает первую тройку Сингапур.