ԿԺԴՀ-ն պահանջում Է Փոմպեոյին փոխարինել միջուկազերծման շուրջ բանակցություններում. Yonhap
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ի իշխանությունները պահանջել են ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյին հետ կանչել Կորեական թերակղզու միջուկազերծման շուրջ բանակցություններին մասնակցելուց: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 18-ին հայտնել Է Yonhap գործակալությունը:
«Եթե Փոմպեոն շարունակի մասնակցել բանակցություններին, ապա դրանք կարող են ձգձգվել: Ուստի, եթե ԱՄՆ-ի հետ (միջուկազերծման շուրջ) երկխոսությունը վերսկսվի, ապա մենք կցանկանայինք, որ ամերիկյան կողմից մասնակցեր (արտահայտություններում) ավելի զգույշ եւ հասուն մեկը»,-հայտարարել Է ԿԺԴՀ-ի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը: Նա նաեւ դիվանագետին մեղադրել Է Փհենյանի դիրքորոշումը հասկանալու անկարողության մեջ:
Պետքարտուղար Փոմպեոն Միացյալ Նահանգների պատվիրակության մասնակիցն Է եղել փետրվարի 27-28-ին Հանոյում տեղի ունեցած ԱՄՆ-ի եւ ԿԺԴՀ-ի գագաթնաժողովում, որի արդյունքներով կողմերին չի հաջողվել հասնել պայմանավորվածությունների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: КНДР требует заменить Помпео на переговорах по денуклеаризации
Власти КНДР потребовали отозвать госсекретаря США Майкла Помпео от участия в переговорах по денуклеаризации Корейского полуострова. Об этом в четверг сообщило агентство Yonhap.
"Если Помпео продолжит участие в переговорах, они могут затянуться. Поэтому если диалог с США [о денуклеаризации] возобновится, мы бы хотели, чтобы с американской стороны участвовал более острожный [в высказываниях] и зрелый человек", - заявил представитель Министерства иностранных дел КНДР. Он также обвинил дипломата в неспособности понять позицию Пхеньяна,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Госсекретарь Помпео был участником делегации Соединенных Штатов на саммите США и КНДР 27-28 февраля в Ханое, по итогам которого сторонам не удалось прийти к договоренностям.