Կառավարությունը հանքարդյունաբերության կազմակերպությունների իրական սեփականատերերին բացահայտելու նախագիծը ներկայացրեց պատգամավորներին
Կառավարությունը հանքարդյունաբերության կազմակերպությունների իրական
սեփականատերերին բացահայտելու նախագիծը ներկայացրեց պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հանքարդյունաբերության կազմակերպությունների իրական սեփականատերերին բացահայտելու օրենքի նախագիծ է մշակել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կառավարության կողմից ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին» օրենսգրքում, «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծերի փաթեթը ապրիլի 18-ին Ազգային ժողովում ներկայացրեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պարտականությունները կատարող Գարեգին Բաղրամյանը:
«Հայաստանը 2017 թ. մարտից հանդիսանում է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության թեկնածու երկիր: Այն միջազգային կազմակերպություն է, որին անդամակցելով՝ ստանձնել ենք մի շարք պարտավորություններ, որոնց կատարումը պետք է բերի հանքարդյունաբերության ոլորտի առավել բաց, թափանցիկ և հաշվետու կառավարման: Պարտավորություններից մեկն էլ ոլորտում գործող հանքարդյունաբերության կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի բացահայտումն է: Նախագծերի սույն փաթեթով կարգավորվում է իրական սեփականատերերի բացահայտման ողջ գործընթացը»,- ասաց Բաղրամյանը:

Правительство представило депутатам проект о выявлении реальных владельцев горнодобывающих организаций
Правительство представило депутатам проект о выявлении реальных владельцев
горнодобывающих организаций
Правительство Армении разработало проект закона о выявлении реальных владельцев горнодобывающих компаний. Как передает «Арменпресс», исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Гарегин Баграмян 18 апреля представил пакет законопроектов О внесении дополнений в Кодекс “О недрах республики Армения”, представленный правительством, в Закон “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений юридических лиц, учреждений и частных предпринимателей” и О внесении изменения и дополнения в закон “Об общественной службе”.
“Армения с марта 2017 года является страной-кандидатом Инициативы прозрачности добывающих отраслей. Это международная организация, вступив в которую, мы взяли на себя ряд обязательств, выполнение которых должно привести к более открытому, прозрачному и подотчетному управлению в сфере горнорудной промышленности. Одним из обязательств является выявление реальных владельцев действующих горнодобывающих компаний. Этим пакетом проектов регулируется весь процесс раскрытия реальных собственников”, - сказал Баграмян.