ԵՄ-ն հրապարակել Է ԱՄՆ-ից ներմուծվող ապրանքների ցուցակը, որոնց վրա կարող Է մաքսատուրք դրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը հրապարակել Է ԱՄՆ-ից ներմուծվող այն ապրանքների ցուցակը, որոնց վրա կարող Է 20 մլրդ դոլարի մաքսատուրք դրվել՝ ի պատասխան Boeing ընկերությանը ԱՄՆ-ի պետական սուբսիդիաների տրամադրման: Ցուցակն ապրիլի 17-ին Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը տարածել Է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) որոշումից հետո, ըստ որի ԱՄՆ-ի 12 մլրդ դոլարի չափով այդ սուբսիդիաները խախտել են ազնիվ մրցակցության սկզբունքը եվրոպական Airbus-ի հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ցուցակը ներառում Է ապրանքների ընդարձակ ցանկ՝ ինքնաթիռներից եւ քիմիական նյութերից մինչեւ ագրարային արտադրանք, ներառյալ սառեցված ձուկը, ցիտրուսային մրգերը եւ կետչուպը,-ասված Է ԵՀ-ի փաստաթղթում:-Եվրահանձնաժողովը բաց Է մնում այս խնդրի շուրջ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС опубликовал список товаров из США, которые могут обложить пошлинами
Еврокомиссия опубликовала предварительный список товаров из США, которые могут быть обложены пошлинами на $20 млрд в ответ на предоставление компании Boeing госсубсидий США. Список в среду распространила пресс-служба Еврокомиссии, после постановления ВТО, что эти субсидии США в размере $12 млрд нарушили принцип честной конкуренции с европейским Airbus, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Список включает широкий перечень товаров, от самолетов и химикатов до аграрной продукции, включая мороженую рыбу, цитрусовые и кетчуп, - говорится в документе ЕК. - Еврокомиссия остается открыта для переговоров с США по этой проблеме".