PCD-ն ընդլայնում է ուռուցքաբանության ծրագրերը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Եվրամիությունում «Պաթոլոգիայի, ցիտոլոգիայի զարգացում» (PCD) հասարակական  կազմակերպության տնօրենների խորհրդի անդամներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, հանդիպման ժամանակ կազմակերպությունը ներկայացրել է Հայաստանում ծավալած մարդասիրական ծրագրերը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ ֆրանս-հայկական  միջպետական մարդասիրական բժշկական համագործակցության ծրագրերի շրջանակներում` մեր շուրջը համախմբելով մի շարք ֆրանսիական այլ կազմակերպություններ 2006 թվականից համատեղ ջանքերով ունեցել ենք  գրանցված   նվաճումներ և հաջողություններ»,- նշել է դոկտոր Այծեմիկ Հարությունյանը և ներկայացրել այս տարիների ընթացքում իրականացված աշխատանքները:
Կազմակերպության ներկայացուցիչները ցանկություն են հայտնել իրենց ներդրումն ունենալ` Հայաստանում ուռուցքաբանության ոլորտի զարգացմանն ուղղված, մասնավորապես քաղցկեղի կանխարգելման, վաղ հայտնաբերման ուղղություններով:
Արսեն Թորոսյանը ողջունել է առաջարկը և հույս հայտնել, որ ծրագիրը կյանքի կկոչվի, քանի որ ուռուցքաբանության ոլորտը առողջապահության նախարարության առաջնահերություններից է: Ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:

YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. Minister of Healthcare of Armenia Arsen Torosyan has held a meeting with members of the Board of Directors of the Pathology Cytology Development (PCD) NGO at the EU in Yerevan.
During the meeting the organization presented its humanitarian projects in Armenia.
“It is a great honor for us that within the framework of the French-Armenian intergovernmental humanitarian medical cooperation projects, by uniting several other French organizations around us we had achievements and successes since 2006 through joint efforts,” said Doctor Aytsemik Harutyunyan from PCD.
PCD expressed desire to contribute to the development of oncology in Armenia, namely in cancer prevention and early detection directions.
Torosyan welcomed the offer and expressed hope that the project will soon be implemented because the oncology area is among the priorities of the Armenian healthcare ministry.