Ապրիլի 17-ին սպասվող իրադարձությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է այսօր սպասվող իրադարձությունները:
Այսօր՝ ապրիլի 17-ին, Ազգային ժողովը կշարունակի աշխատանքը: Նախատեսված է կառավարության հետ հարց ու պատասխան:
Լրագրողների հետ կհանդիպի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ հիմնադրամի տնօրեն, պատմ.գիտ.դոկտոր Հարություն Մարությանը: Նա կներկայացնի թանգարան-ինստիտուտի գործունեությունը պաշտոնավարման ընթացքում:
Մատենադարանում կկայանա Ռազմիկ Դավոյանի «Ռեքվիեմ» պոեմի անգլերեն հրատարակության շնորհանդեսը, որին ներկա կլինեն բրիտանացի հրատարակիչներ:
Այսօր եզդիների համար տոն է: Ամեն տարի ապրիլի 3-րդ շաբաթվա չորեքշաբթի օրը եզդիները նշում են իրենց Ամանորը: Այդ օրը հազարավոր հավատացյալներին դիմում են եզդի հոգեւորականները՝ իրենց աղոթքներով ու բարեմաղթանքներով։ Ավանդույթի համաձայն եզդիները պատրաստում են տոնական սեղան, առաջինը շնորհավորում են ոչ թե միմյանց, այլ ննջեցյալներին:
Մարզական անցուդարձից: Մամուլի ասուլիսով հանդես կգա հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը: Նա կամփոփի Բուխարեստում կայացած ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության արդյունքները:
Մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում ոչ պակաս հաջողություններ են ունեցել նաև հայ մարզիկները: Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը, մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Վահագն Դավթյանը կներկայացնեն Լեհաստանում կայացած Եվրոպայի առաջնության հաջողությունները:

Предстоящие на 17 апреля события
Сегодня, 17 апреля, Национальное собрание продолжит работу. В повестке - вопрос ы и ответы правительству.
Директор Музея-института  Геноцида армян, доктор исторических наук Арутюн Марутянвстретится с журналистами. Он представит деятельность Музея-института за время его пребывания в должности.
В Матенадаране состоится презентация английского издания поэмы РазмикаДавояна“Реквием”, на которой будут присутствовать британские издатели.
Сегодня у езидов праздник.  Каждый год, в среду 3-й недели апреля езиды отмечают свой Новый год. В этот день езидские священнослужители обращаютсяк тысячам верующихсо своими молитвами и пожеланиями. По традиции езидынакрывают праздничный стол, и в первую очередь поздравляют не друг друга, а усопших.
Спортивные события: На пресс-конференции выступит главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян. Он подведет итоги прошедшего в Бухаресте чемпионата Европы по борьбе.
На чемпионате Европы по спортивной гимнастике не меньшие успехи имели и армянские гимнасты. Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян  и член сборной Армении по спортивной гимнастике, бронзовый призер чемпионата Европы ВаагнДавтян представят достижения прошедшего в Польше чемпионата Европы.