Նոտր Դամի հիմնական կառուցվածքը հաջողվեց փրկել. Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի Աստվածամոր տաճարի հիմնական կառուցվածքը փրկված Է, բայց իրադրությունը մնում Է ծայրահեղ բարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 16-ին հայտարարել Է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրանկ Ռիեստերը:
«Հիմնական կառուցվածքը փրկված Է, բայց իրադրությունը ծայրահեղ անկայուն Է»,-ասել Է նա France Inter ռադիոկայանի եթերում:
«Այս գիշեր այրվել Է տաճարի տանիքի մակերեսի երկու երրորդը, փլվել Է տաճարի սայրաձողը, լայնակի նավի մի մասը»,-նշել Է նա:
Նախարարի կարծիքով, «անհրաժեշտ Է պահպանել զգոնությունը, բայց լինել լավատես»: «Խոսքը վերաբերում Է չտեսնված դրամայի, եւ պետությունը համընդհանուր համերաշխության այս մթնոլորտում կանի անհրաժեշտ ամեն ինչ»,-ասել Է նա: «Մեզ կպահանջվի բոլորի օգնությունը»,-հավելել Է Ռիեստերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Министр культуры Франции заявил, что основную структуру Нотр-Дама удалось спасти
Основная структура собора Парижской Богоматери спасена, но ситуация остается крайне сложной. Об этом во вторник заявил министр культуры Франции Франк Риестер.
"Основная конструкция спасена, но ситуация крайне нестабильная", - сказал он в эфире радиостанции France Inter.
"Этой ночью сгорело две трети площади крыши собора, обрушился шпиль и часть поперечного нефа", - отметил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По мнению министра, "необходимо сохранять бдительность, но быть оптимистом". "Речь идет о невиданной драме, и государство сделает все необходимое в этой обстановке всеобщей солидарности", - сказал он. "Нам потребуется помощь всех", - добавил Риестер.