Ազգային ժողովը նիստի օրակարգում չընդգրկեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորի առաջարկած նախագիծը
Ազգային ժողովը նիստի օրակարգում չընդգրկեց «Բարգավաճ Հայաստան»
խմբակցության պատգամավորի առաջարկած նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը լիագումար նիստի օրակարգում չընդգրկեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Դրանով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն առաջարկում էին տուգանք սահմանել այն պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների համար, ովքեր կխոչընդոտեն պատգամավորների օրինական գործունեությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախագիծն ԱԺ լիագումար նիստում ներկայացրեց համահեղինակ, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը:
«Մենք ներկայացրել էինք նախագիծ, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատավարի` համաձայն որի պատգամավորի օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու համար սահմանվի պատասխանատվություն` տուգանքի ձևով: Վարչական դատավարության օրենսգրքի համաձայն` պատգամավորն իրավունք ունենա դիմել վարչական դատարան` վարչական դատավարության կարգով տուգանքը բռնագանձելու: ՀՀ-ում գործում է պատգամավորների գործունեության երաշխիքների վերաբերող օրենք, որի համաձայն պատգամավորն իրավունք ունի գրավոր հարցումներով դիմել պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, պաշտոնատար անձանց` ստանալ պատասխաններ, սեղմ ժամկետում պահանջել և ստանալ ընդունելություն և այլն: Եվ եղել են դեպքեր, երբ պատգամավորները դիմում են և  անպատասխան են մնում»,-ներկայացրեց Պետրոսյանը:
Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ նախագիծը փոխկապակցված էր մեկ այլ` Պատգամավորի կարգավիճակի և գործունեության երաշխիքների մասին օրենքին: Այդ նախագիծը հետաձգվել է, և Գևորգ Պետրոսյանի հետ աշխատում են անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու պատգամավորի գործունեությունը արդյունավետ կերպով իրականացնելու համար: «Արդյոք խնդիր ունենք այս պահին նախատեսել նոր զանցակազմ, որի միջոցով կարողանանք պատասխանատվության կանչել այն սուբյեկտներին, որոնք հրաժարվում են համագործակցել պատգամավորի հետ կամ խոչընդոտում են նրանց գործունեությունը: Այս տեսանկյունից լարցուցիչ ուսումնասիրության կարիք ունենք»,-ասաց նա ու հավելեց` այս պահին հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեց 38, դեմ` 51, ձեռնպահ` 12 պատգամավոր:

Национальное Собрание Армении не включило в повестку заседания проект, предложенный депутатом от фракции “Процветающая Армения”
Национальное Собрание Армении не включило в повестку заседания проект,
предложенный депутатом от фракции “Процветающая Армения”
Национальное Собрание РА не включило в повестку пленарного заседания проект закона О внесении дополнения в кодекс РА “Об административных правонарушениях”. В проекте депутаты фракции “Процветающая Армения”  предлагали установить штраф для государственных органов, органов местного самоуправления, препятствующих законной деятельности депутатов.
Как передает «Арменпресс», на пленарном заседании НС проект представил соавтор, депутат от ППА Геворг Петросян.
“Мы представили проект дополнения в кодекс РА, согласно которому за препятствование законной деятельности депутата должна быть установлена ответственность в виде штрафа. Чтобы согласно административно-процессуальному кодексу, депутат имел бы право обратиться в административный суд для взыскания штрафа в порядке административного судопроизводства. В РА действует закон “О гарантиях деятельности депутатов, согласно которому депутат имеет право с письменными запросами обращаться в государственные органы, органы местного самоуправления, к должностным лицам, получать ответы, требовать и получать за короткие сроки приемы и т. д. И были случаи, когда депутаты обращались и не получали ответа”,-представил Петросян.
Председатель государственно-правовой комиссии Владимир Варданян заметил, что проект связан с другим законом “О статусе депутата и гарантиях деятельности”. Этот проект отложен,  совместно с Геворгом Петросяном будут работать над созданием необходимых условий для эффективного осуществления деятельности депутата. “Нужно ли в данный момент рассматривать новый закон, посредством которого мы сможем привлекать к ответственности тех субъектов, которые отказываются сотрудничать с депутатом или препятствуют их деятельности. В этом вопросе мы нуждаемся в дополнительном исследовании”,-сказал он и добавил, что на данный момент комиссия дает отрицательное заключение.
За законопроект О внесении дополнений в Кодекс Об административных правонарушениях проголосовали 38 депутатов, против - 51, воздержались – 12.