Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ապրիլի 15-ին  ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Տիգրան Ավինյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել տնտեսական համակարգի բարեփոխմանն ուղղված ՀՀ կառավարության քայլերի վրա:
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ կառավարության կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները նոր հնարավորություններ են ստեղծում օտարերկրյա ներդրողների համար:
Դեսպան Յամադան բարձր է գնահատել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի գրանցած առաջընթացը և շեշտել, որ այս ուղղությամբ Հայաստանի փորձը կարող է օրինակ ծառայել նաև շատ այլ պետությունների համար: Նա նշել է, որ իր կողմից Ճապոնիայի շահագրգիռ գերատեսչությունների և գործարար միջավայրի ներկայացուցիչներին պարբերաբար ներկայացվում են Հայաստանում իրականացվող, ներդրումների համար գրավիչ նոր նախաձեռնությունները:
Անդրադարձ է եղել նաև «Աշխատիր Հայաստան» ծրագրին: Կարևորելով այս ծրագրի հաջող իրականացումը ՀՀ-ում զբաղվածության խթանման առումով՝ փոխվարչապետ Ավինյանը նշել է, որ այն բաց է հետաքրքրված միջազգային գործընկերների մասնակցության համար:

Вице-премьер Тигран Авинян принял посла Японии в Армении
Вице-премьер Тигран Авинян 15 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Джун Ямаду.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Тиграна Авиняна, в ходе встречи были обсуждены вопросы развития торгово-экономических отношений между Арменией и Японией. Тигран Авинян обратил внимание собеседника на шаги правительства Армении, направленные на реформирование экономической системы.
Вице-премьер подчеркнул, что предпринимаемые правительством меры создают новые возможности для иностранных инвесторов.
Посол Ямада высоко оценил прогресс Армении в области высоких технологий и подчеркнул, что опыт Армении в этом направлении может послужить примером для многих других стран. Он отметил, что заинтересованным ведомствам и представителям предпринимательской среды Японии регулярно представляются привлекательные в плане инвестиций новые инициативы в Армении.
Стороны также коснулись программы «Работай, Армения». Подчеркнув важность успешной реализации этого проекта по стимуляции занятости в Армении, вице-премьер Авинян отметил, что он открыт для участия заинтересованных международных партнеров.