Գերմանիայում Volkswagen-ի նախկին ղեկավարին մեղադրանքներ են առաջադրել «դիզելգեյթ»-ի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բրաունշվեյգ քաղաքի (Ստորին Սաքսոնիայի դաշնային երկրամաս) դատախազությունը մեղադրանքներ Է առաջադրել «դիզելային սկանդալի» հինգ ֆիգուրանտների, այդ թվում՝ Volkswagen ընկերության նախկին ղեկավար Մարտին Վինտերքոռնին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է դատախազության մամուլի տեղեկագրում:
Ինչպես նշվում Է հատարարության մեջ, սկանդալի հինգ մասնակիցների, որոնք ավելի վաղ Volkswagen-ում զբաղեցնում Էին ղեկավար պաշտոններ, վերագրվում են «բազմաթիվ իրավախախտումներ», մասնավորապես, «կեղծարարության առանձնապես ծանր դեպքեր եւ անբարեխիղճ մրցակցության մասին օրենքի խախտում»: Բացի այդ, մեղադրող կողմի վարկածի համաձայն, 2014 թվականին Volkswagen-ը թարմացրել Էր ավտոմեքենաների ծրագրային ապահովումը, որը «պետք Է նպաստեր փոխադրամիջոցների նորմալ շահագործման դեպքում արտանետումների բարձր ցուցանիշների իսկական պատճառը թաքցնելուն»: Այդ մասին իմացել Է կոնցեռնի նախկին ղեկավար Վինտերքոռնը, նշվում Է մամուլի տեղեկագրում: Volkswagen կոնցեռնը 2015 թվականի աշնանը հայտնվել Էր այսպես կոչված «դիզելային սկանդալի» կենտրոնում: Այն ժամանակ ԱՄՆ-ում ընկերությանը մեղադրել Էին այն բանում, որ նա դիզելային ավտոմեքենաները հանդերձել Է ծրագրային ապահովմամբ, որն իջեցնում Էր արտանետումների իրական ցուցանիշները: Միացյալ Նահանգների կառավարությունը կոնցեռնին պարտավորեցրել Է հետ կանչել Volkswagen եւ Audi 482 հազար մարդատար ավտոմեքենաներ, որոնք երկրում վաճառվել են 2009-2015 թվականներին: 2017 թվականի ապրիլին Volkswagen-ը համաձայնության Է եկել սպառողներից ավտոմեքենաների հետգնման եւ նրանց փոխհատուցում վճարելու շուրջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Германии экс-главе Volkswagen предъявили обвинения из-за "дизельгейта"
Прокуратура города Брауншвейг (федеральная земля Нижняя Саксония) предъявила обвинения пятерым фигурантам "дизельного скандала", в том числе экс-руководителю компании Volkswagen Мартину Винтеркорну, сообщается в пресс-релизе прокуратуры.
Как отмечается в заявлении, пятерым участникам скандала, которые ранее занимали в Volkswagen руководящие должности, предъявляются "множество правонарушений", в частности, "особо тяжкий случай мошенничества и нарушение закона о недобросовестной конкуренции",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Кроме того, по версии обвинения, в 2014 году Volkswagen обновил программное обеспечение автомобилей, которое "должно было способствовать тому, чтобы скрыть истинную причину завышенных показателей выбросов при нормальной эксплуатации транспортных средств". Об этом знал экс-руководитель концерна Винтеркорн, отмечается в пресс-релизе.
Концерн Volkswagen осенью 2015 года оказался в центре так называемого "дизельного скандала". Тогда компанию обвинили в США в том, что она оснащала дизельные автомобили программным обеспечением, занижающим реальные показатели выбросов. Американское правительство обязало концерн отозвать 482 тысячи легковых машин Volkswagen и Audi, проданных в стране в 2009-2015 годах. В апреле 2017 года Volkswagen договорился о выкупе автомобилей у потребителей и выплате им компенсаций.