Շվեդիան պատրաստ Է ԵՄ-ի երկրների դեմ պատժամիջոցներ սահմանել միգրանտներ ընդունելուց հրաժարվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի վարչապետ Ստեֆան Լյովենը պատրաստ Է պատժամիջոցներ սահմանել Եվրամիության այն երկրների նկատմամբ, որոնք հանդես են գալիս իրենց մոտ փախստականների ընդունման դեմ, օրինակ՝ Հունգարիայի դեմ: Ապրիլի 15-ին այս հայտարարությամբ քաղաքական գործիչը հանդես Է եկել Dagens Nyheter թերթում հրապարակված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այո՛, ես պատրաստ եմ անելու դա,- պատասխանել Է Լյովենը պատժամիջոցների հնարավոր սահմանման վերաբերյալ հարցին:- Որովետեւ ինչ-որ ժամանակ մեզ մոտ պետք Է համապարտ պատասխանատվություն լինի (միգրանտների ընդունման համար): Այն չեն կարող կրել մեկ, երկու կամ երեք երկիր»:
«Եթե նրանք պատրաստ չեն պատասխանատվություն ստանձնել, ապա դրա համար եւս պետք Է վճարել, հնարավոր չի լինի Եվրամիությունից միջոցներ ստանալ այնպես, ինչպես այսօր,- շարունակել Է Լյովենը:- Հունգարիան ամենահաջողակ երկրներից մեկն Է: Անհանդուրժելի Է, որ երկիրը, որն ստանում Է ամենամեծ օժանդակությունը ԵՄ-ից, ասի. «Ո՛չ, մենք պատասխանատվություն չենք ստանձնում միգրացիայի համար»:
Ամեն շաբաթ ոստիկանությունը Շվեդիայի սահմաններին կանգնեցնում Է 150 – 200 միգրանտների: 2015 թվականին 9,8 միլիոն բնակչությամբ երկիր Է ժամանել 163 հազար փախստական: Դա ամենամեծ ցուցանիշն Է Եվրոպայում բնակչության մեկ շնչի հաշվով: 2016, 2017 եւ 2018 թվականներին թագավորություն Է ժամանել համապատասխանաբար 29 հազար, 26 հազար եւ 21,5 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Швеция готова вводить санкции против стран ЕС за отказ принимать мигрантов
Премьер-министр Швеции Стефан Лёвен готов к введению санкций против стран ЕС, которые выступают против приема у себя беженцев, например Венгрии. С такими словами политик выступил в понедельник в интервью газете Dagens Nyheter, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Да, я готов сделать это, - ответил Лёвен на вопрос о возможном введении санкций. - Потому что когда-то у нас должна наступить солидарная ответственность [за прием мигрантов]. Ее не могут нести одна, две или три страны".
"Если они не готовы взять на себя ответственность, то это тоже будет стоить, нельзя будет получать средства ЕС так же, как сегодня, - продолжил Лёвен. - Венгрия - одна из самых успешных стран. Недопустимо, чтобы страна, получившая самую большую поддержку от ЕС, сказала: "Нет, мы не берем на себя ответственность за миграцию".
Каждую неделю на границах Швеции полиция останавливает 150-200 мигрантов. В 2015 году в страну с населением 9,8 млн человек приехали 163 тыс. беженцев. Это самый высокий показатель в расчете на душу населения в Европе. В 2016, 2017 и 2018 годах в королевство прибыли 29 тыс., 26 тыс. и 21,5 тыс. человек соответственно.