ԿԺԴՀ-ի բնակիչները նշում են գլխավոր ազգային տոնը՝ Արեւի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ի բնակիչներն ապրիլի 15-ին նշում են Արեւի օրը՝ երկրի գլխավոր ազգային տոնը՝ ժողովրդական հանրապետության հիմնադիր Կիմ Իր Սենի ծննդյան օրվա 107-րդ տարեդարձը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, իրադարձությունների վայրից հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը:
Վաղ առավոտյան Փհենյանում եւ հանրապետության մյուս քաղաքներում տասնյակ հազարավոր մարդիկ ուղղություն են վերցրել դեպի հուշահամալիրներ՝ մասնակցելու հանդիսավոր արարողություններին: ԿԺԴՀ-ի մայրաքաղաքում գլխավոր իրադարձությունները տեղի են ունենում Մանսուդե բլրին՝ որտեղ կանգնեցված են Կիմ Իր Սենի եւ Կիմ Չեն Իրի բրոնզե վիթխարի արձանները, ինչպես նաեւ Քիմսուսանի Արեւի պալատում, որտեղ թափանցիկ սարկոֆագներում հանգչում են առաջնորդները:
Օրվա ընթացքում Փհենյանում պլանավորված են բազմաթիվ տոնական միջոցառումներ, այդ թվում՝ պարեր եւ ժողովրդական զբոսահանդեսներ մայրաքաղաքի հիմնական հրապարակներում:

Жители КНДР отмечают главный национальный праздник - День Солнца
День Солнца - главный национальный праздник КНДР, 107-я годовщина со дня рождения основателя народной республики Ким Ир Сена - отмечается жителями страны в понедельник. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент ТАСС с места событий.
Ранним утром многотысячные потоки людей в Пхеньяне и других городах республики направились к мемориальным комплексам для участия в торжественных церемониях. В столице КНДР главные мероприятия проходят на холме Мансудэ, где установлены гигантские бронзовые статуи Ким Ир Сена и Ким Чен Ира, а также в Кымсусанском дворце Солнца, где вожди покоятся в прозрачных саркофагах.
В течение дня в Пхеньяне запланированы многочисленные праздничные мероприятия, в том числе танцы и народные гуляния на основных столичных площадях.