Եվրամիությունը եւ Մեծ Բրիտանիան համաձայնեցրել են Brexit-ի հետաձգումը մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան կարող Է լիովին հրաժարվել Եվրամիությունից դուրս գալուց՝ դրա հետաձգման վերաբերյալ ԵՄ-ի գագաթնաժողովի որոշման շրջանակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ԵՄ-ի արտահերթ գագաթնաժողովի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: Գագաթնաժողովը որոշում ընդունեց Brexit-ի ամսաթիվը հետաձգել մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը եւ իրադրությունը միջանկյալ ռեժիմով քննարկել Եվրամիության՝ հունիսին կայանալիք հերթական գագաթնաժողովում:
«ԵՄ-ի գագաթնաժողովը Մեծ Բրիտանիային ճկուն հետաձգում տրամադրեց մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը, մինչ այդ Մեծ Բրիտանիան դեռ վեց ամիս ունի: Դա բավարար ժամանակ Է , որի ընթացքում նա կարող Է վավերացնել դուրս գալու համաձայնագիրը, այդ դեպքում հետաձգումն ինքնաբերաբար կավարտվի (եւ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից կհեռանա կազմակերպված ռեժիմով): Բայց նա կարող Է նաեւ լիովին վերանայել դուրս գալու որոշումը եւ հետ կանչել Brexit-ի վերաբերյալ ծանուցումը: Եթե նա չվավերացնի դուրս գալու համաձայնագիրը, այդժամ մեզ սպասում Է «կոշտ» Brexit առանց գործարքի»,- հայտարարել Է նա:
«Մեծ Բրիտանիան կարող Է այդ ժամանակաշրջանում վերանայել Brexit-ին վերաբերող ամբողջ ռազմավարությունը: Դա կարող Է փոփոխությունների բերել ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի ապագա հարաբերությունների մասին քաղաքական հռչակագրում, բայց ոչ ԵՄ-ից դուրս գալու համաձայնագրում»,- հավելել Է Տուսկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Brexit delayed until October 31
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. EU leaders have agreed to delay Brexit until October 31 and to discuss the situation again during the upcoming June summit.
EU Council President Donald Tusk urged the UK, "please do not waste this time."
Speaking after announcing an agreed extension until October 2019, Tusk says the "course of action will be entirely in the UK's hands."
"I think it's always better to have a piece of something than a lot of nothing," Tusk adds in response to a question about whether enough progress can be achieved in six months.
The review in June is "only to update us on the progress" regarding the ratification process. "June is not for decision about extension," he adds. "My intention is not to discuss but only to inform he member states about the current situation."
"It's not a negotiation session," European Commission President Jean-Claude Juncker added.
"The choices we now face are stark and the timetable is clear," British Prime Minister Theresa May told an early-morning news conference in Brussels.
"It's very clear that we will continue to abide by our obligations ... We will continue to abide by our duty of sincere cooperation."
"I'm clear that we should all be working now in the UK to make sure that we can find a way forward in Parliament ... to ratify the Withdrawal Agreement," she adds.