Արմեն Սարգսյանը Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդին հրավիրել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Հորդանանում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմիի հետ։
Թագավոր Աբդալլահ Երկրորդը, ողջունելով Հայաստանի նախագահին, մեծագույն հարգանքով է խոսել հայ ժողովրդի մասին և նշել, որ երկու երկրների ու բարեկամ ժողովուրդների միջև եղել են շատ խորը կապեր և պատմականորեն ձևավորված բարեկամություն։ Աբդալլահ Երկրորդը հատկապես ընդգծել է Հորդանանի հայկական համայնքի կարևոր դերը երկրի կյանքում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար: Ընդգծելով թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի, ինչպես նաև նրա հոր ջերմ ու բարյացակամ վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հայ-հորդանանյան բարեկամության լավագույն վկայությունը Հորդանան գետի ափին վեր խոյացող հայկական եկեղեցին է։
Հայաստանի նախագահը և Հորդանանի թագավորը ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում անդրադարձել են երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման և փոխշահավետ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին: Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, հարուստ չլինելով բնական ռեսուրսներով՝ Հայաստանը և Հորդանանը կարևորում ու գնահատում են մարդկային ռեսուրսները։
Հայաստանի նախագահը և Հորդանանի թագավորը համակարծիք են եղել, որ երկկողմ հարաբերություններում առկա է փոխգործակցության մեծ ներուժ, և երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, առողջապահության ոլորտներում։
Հորդանանի թագավորն ասել է, որ առաջիկայում Հայաստան կգործուղի պատվիրակություն՝ տեղում փոխգործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։
Հայաստանի նախագահը հրավիրել է Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմիին այցելել Հայաստան։

Armenian President invites King of Jordan to Armenia
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is on a working visit in Jordan, met with King Abdullah II of Jordan.
Greeting the Armenian President, the King of Jordan spoke about the Armenian people with deep respect and noted the deep interactions and historical friendship existed between the two peoples. King Abdullah II of Jordan particularly emphasized the role of the Armenian community in the life of the country, ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s office.
President Sarkissian thanked for the warm reception. Emphasizing the friendly attitude of King Abdullah II of Jordan, as well as his father, towards Armenian, President Sarkissian said the best proof of the friendship between Armenia and Jordan is the Armenian church on the bank of the Jordan River.
The Armenian President and the King of Jordan referred to the opportunities of developing relations and expanding cooperation between the two states. According to President Sarkissian, the two countries have numerous similarities, not rich in natural resources, Armenia and Jordan highlight the human resources.
The Armenian President and the King of Jordan shared the opinion that there is great potential for developing bilateral partnership and the two countries can successfully cooperate in the spheres of technologies, science and healthcare.
The King of Jordan said that in the near future he will send a delegation to Armenia for discussing cooperation opportunities on site.