Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եթովպիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Ադիս-Աբեբայում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ապրիլի 4-ին հանդիպում ունեցավ եթովպահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց հայկական համայնքի կարևորությունը Եթովպիայի հասարակական-քաղաքական կյանքում և կամրջող դերակատարությունը երկու երկրների հարաբերություններում:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը բարձր գնահատեց եթովպահայ  փոքր, բայց ակտիվ համայնքի դերը ազգային ինքնության պահպանման գործում՝ նշելով մայր հայրենիքի հետ փոխշփումների և կապերի աշխուժացման կարևորությունը:
«Այցի ողջ ընթացքում մենք զգացինք, թե որքան խորը հարգանք կա հայերի հանդեպ այս երկրում: Մենք մի ժողովուրդ ենք, որը միշտ կարողացել է ամուր կանգնել ոտքի, ստեղծել հարստություն իր համար, իր համայնքների համար: Դուք փաստում եք դա: Եվ այն ինքնավստահությունը, որ մենք ունենք մեր երկրի հանդեպ, գալիս է յուրաքանչյուր հայից, որը տեղում ստեղծում է այն, ինչը կոչվում է հայի հեղինակություն: Ես Ձեզ շնորհակալ եմ, որ դուք այդ ինքնավստահությունը ներդրել եք այստեղ` այս երկրում: Մենք առավել քան վճռական ենք կամրջելու մեր երկրները: Եթովպիայում Հայաստանի առաջին դեսպանները դուք եք: Եվ ես ևս մեկ անգամ ձեզ շնորհակալություն եմ հայտնում»,-ասել է  նախարարը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը եթովպահայ համայնքի ուշադրությանը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները և կառավարության զարգացման ծրագիրը, որը միտված է նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտների զարգացման հիման վրա տնտեսության խթանմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին՝ ԱԳ նախարարը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի մոտեցումները և սկզբունքային դիրքորոշումը:
Եթովպիայի հայ համայնքի հետ հանդիպումից առաջ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն այցելել էր Ադիս-Աբեբայում գտնվող Սուրբ Գևորգ Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցի:

FM Mnatsakanyan meets with Armenian community representatives in Ethiopia
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. Foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who is in Ethiopia on an official visit, met with the representatives of the local Armenian community on April 4, the Armenian MFA told Armenpress.
The minister thanked the community representatives for the reception and highlighted the community’s importance in Ethiopia’s public-political life and its bridging role in the relations of the two countries.
The Armenian FM highly valued the role of the community in preserving their national identity.
“During the whole period of the visit we felt the deep respect to Armenians here. We are a nation who always managed to stand firm, create wealth for itself and its communities. And you prove this. And the self-confidence we have towards our country comes from each Armenian who creates what is called a reputation of Armenian. I want to thank you for investing this self-confidence here, in this country. We are more than determined to bridge our countries. You are the first ambassadors of Armenia in Ethiopia. Once again I want to thank you”, the FM said.
The minister introduced the community on Armenia’s foreign policy priorities and government’s action plan which is directed for boosting the economy based on the development of innovation, high technologies and creative education. He also presented Armenia’s approaches and principled stance on the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict.