Մենք մեր պատմական պարտքն ենք վերադարձնում Սիրիայի ժողովրդին. Փաշինյանը՝ Սիրիայում հայ մասնագետների մարդասիրական խմբի մասին
Մենք մեր պատմական պարտքն ենք վերադարձնում Սիրիայի ժողովրդին. Փաշինյանը՝
Սիրիայում հայ մասնագետների մարդասիրական խմբի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Սիրիա մարդասիրական առաքելություն է ուղարկել իր ինքնիշխանության և պատմական առաքելության նկատառումներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկման շրջանակներում ունեցած եզրափակիչ ելույթում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եթե մեր բժիշկը այնտեղ փրկել է մի մարդու կյանք, ում պապը 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր մի հայրենակցի օգնել է, մի կտոր հաց  է տվել կամ մի բաժակ ջուր, ես դրանով համարում եմ, որ մենք մեր պատմական պարտքը վերադարձնում ենք Սիրիայի ժողովրդին: Եթե ականազերծվող տարածքում, որտեղ երեխաներ են վազվզում և խաղում, մեր մասնագետները 100 քառակուսի մետր տարածք են բացում այն մարդկանց թոռների համար, ովքեր ժամանակին ապաստան են տվել Ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին, ես համարում եմ, որ սա պատմական առաքելություն է, որ մենք իրականացնում ենք Սիրիայում: Ունի՞ ռիսկեր այդ առաքելությունը, իհարկե, ունի ռիսկեր: Բայց արդյոք սա մեծացնո՞ւմ է Հայաստանի ինքնիշխանությունը և միջազգային սուբյեկտությունը, այո, մեծացնում է»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ Սիրիայում ՀՀ մարդասիրական առաքելությունը բարոյապես, մարդկայնորեն և քաղաքականապես ճիշտ առաքելություն է:
Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով փետրվարի 8-ին հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը, ընդհանուր՝ 83 անձ, ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն՝ Հալեպ: «Հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալելու են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: Հայաստանի Հանրապետության կողմից Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը կայացվել է` հաշվի առնելով Սիրիայում և հատկապես Հալեպ քաղաքում ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր վիճակը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 2017 թվականի № 2393 և 2018 թվականի № 2401 բանաձևերը, սիրիական կողմի գրավոր խնդրանքները, ինչպես նաև Հալեպում մեծաթիվ հայկական համայնքի առկայությունը»,-նշել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Мы возвращаем наш исторический долг народу Сирии: Пашинян о гуманитарной группе армянских специалистов в Сирии
Мы возвращаем наш исторический долг народу Сирии: Пашинян о гуманитарной группе
армянских специалистов в Сирии
ЕРЕВАН, 28 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Республика Армения направила гуманитарную миссию в Сирию за ее суверенитет и историческую миссию. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр РА Никол Пашинян заявил об этом в заключительном выступлении Национального собрания по ходу доклада о реализации программы правительственной программы.
«Если наш врач спас жизнь человеку, чей дедушка помог одному из армян, переживших Геноцид армян в 1915 году, дал кусок хлеба или стакан воды, я считаю, что мы возвращаем наш исторический долг сирийскому народу. В районе разминирования, где дети бегают и играют, наши специалисты открывают пространство площадью 100 квадратных метров для внуков тех, кто когда-то приютил наших соотечественников, переживших Геноцид. Я думаю, что это историческая миссия, которую мы выполняем в Сирии. Есть ли риски для этой миссии, конечно, риски есть. Но увеличивает ли это суверенитет Армении и международную субъектность? Да, повышает», - сказал Пашинян.
По его словам, гуманитарная миссия в Сирии - это моральная, гуманная и политкорректная миссия.
Группа из 83 человек, состоящая из гуманитарных саперов, врачей и армянских специалистов по безопасности, прибыла в Алеппо 8 февраля для оказания гуманитарной помощи сирийскому народу. “Армянские специалисты будут осуществлять гуманитарную деятельность по гуманитарному разминированию, информированию о минной опасности и медицинскому обслуживанию в Алеппо, исключая военные операции. Республика Армения приняла решение об оказании гуманитарной помощи сирийскому народу, принимая во внимание гуманитарный кризис, созданный в Сирии и, в частности, в городе Алеппо, резолюции Совета Безопасности ООН № 2239 и № 2011 от 2017 года, письменные просьбы сирийской стороны, а также а также присутствие большой армянской общины в Алеппо”, - сказал пресс-секретарь министерства обороны Арцрун Ованнисян.