Ճապոնական ընկերությունը թռչող մոտոցիկլետներ Է մշակում. The Japan Times
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: A.L.I. Technologies ճապոնական վենչուրային ընկերությունը մտադիր Է մինչեւ 2022 թվականն սկսել թռչող մոտոցիկլետների զանգվածային վաճառքը, որոնք կկարողանան սավառնել երկրից մի քանի տասնյակ սանտիմետր բարձրության վրա: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է The Japan Times թերթը, Տոկիոյում լրագրողներին ասել Է ֆիրմայի ղեկավար Սյուհեյ Կոմացուն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ներկայում ընկերությունն զբաղվում Է ոչ մեծ չափերի տարատեսակ դրոնների թողարկմամբ: Սակայն նա կարծում Է, որ իրեն մեծ շահույթ Է խոստանում թռչող մոտոցիկլետների մշակումն ու վաճառքը:
Ֆիրմայի փորձագետների տվյալների համաձայն՝ աշխարհում այժմ դրանով ոչ ոք լրջորեն չի զբաղվում, քանի որ հիմնական մրցակցային ճակատամարտերն ընթանում են թռչող ավտոմեքենաների ոլորտում: Ընկերությունը մշակումներում մտադիր Է կիրառել անօդաչուների տեխնոլոգիաներում իր ունեցած ձեռքբերումները: Նախատեսվում Է թռչող մոտոցիկլետը հանդերձել նաեւ սենսորների համակարգով, ինչը թույլ կտա խուսափել բախումներից եւ շրջանցել խոչընդոտները: Ընկերությունը հույս ունի, որ իրացման հիմնական շուկան ինքը կգտնի Աֆրիկայում, Մերձավոր Արեւելքում եւ Ասիայի առանձին շրջաններում, որտեղ այնքան Էլ զարգացած չԷ ճանապարհային ենթակառուցվածքը: Այդուհանդերձ, նա հույս ունի նաեւ, որ թռչող մոտոցիկլետները կգնեն նաեւ զարգացած երկրներում՝ ուրախ ժամանցի եւ, հնարավոր Է, նոր մարզաձեւերում օգտագործելու համար: Մոտավորապես 2020 թվականին ընկերությունը խոստանում Է ներկայացնել մոտոցիկլետի նախատիպը, որը մասնակիորեն վաճառքի կհանվի պատվերներով: Թռչող մոտոցիկլետի նախնական հայտերն ընդունվելու են արդեն մայիսին: Գինն առայժմ որոշված չԷ: Ընկերության փորձագետների գնահատումներով՝ թռչող մոտոցիկլետը զանգվածային արտադրության դեպքում կարժենա մոտավորապես այնքան, որքան միկրոավտոբուսը: Մինչդեռ Ճապոնիայում նման սարքերի օգտագործման համար կպահանջվի դժվարին բանակցություններ վարել ոստիկանության եւ իշխանությունների հետ, քանի որ երկրում դեռեւս չեն մշակվել մոտոցիկլետների թռիչքները կարգավորող կանոններ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: японская компания разрабатывает летающие мотоциклы
Японская венчурная компания A.L.I. Technologies намерена к 2022 году начать массовую продажу летающих мотоциклов, способных парить на высоте нескольких десятков сантиметров над землей. Об этом сообщил журналистам в Токио руководитель фирмы Сюхэй Комацу, передает газета The Japan Times.
В настоящее время компания занята выпуском разнообразных дронов небольших размеров. Однако она считает, что большую прибыль сулит ей разработка и продажа летающих мотоциклов. По данным экспертов фирмы, этим сейчас в мире никто всерьез не занимается, поскольку основные конкурентные битвы идут в сфере создания летающих автомобилей,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В разработках компания намерена в полной мере применить свои достижения в технологиях беспилотников. Летающий мотоцикл предполагается снабдить также системой сенсоров, позволяющих избегать столкновений и обходить препятствия.
Компания рассчитывает, что основной рынок сбыта она найдет в Африке, на Ближнем Востоке и отдельных районах Азии, где не слишком развита дорожная инфраструктура. Впрочем, она рассчитывает также на то, что летающие мотоциклы будут покупать и в развитых странах - для развлечения и, возможно, для использования в новых видах спорта.
Примерно в 2020 году компания обещает представить прототип мотоцикла, который частично пойдет на продажу по заказам. Предварительные заявки на летающий мотоцикл будут приниматься уже в мае. Цена пока не определена.
По оценкам экспертов компании, летающий мотоцикл при массовом производстве будет стоить примерно как микроавтобус. Впрочем, для использования таких устройств в Японии потребуется проводить сложные переговоры с полицией и властями, поскольку пока в стране не разработаны правила, регулирующие полеты мотоциклов.