ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը մարտի 25-ն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, ընդունելով հյուրերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը՝ փոխանցելով ՀՀ դատախազության շահագրգռությունը՝ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու շարունակվող արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում պետական հատվածի արդիականացման, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում ՀՀ դատախազության հետ համագործակցության նախանշված ծրագրերի պլանավորմանը, համատեղ նոր ծրագրերի նախաձեռնման հնարավարություններին, քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունման արդյունքում եվրոպական չափանիշներին համահունչ քրեադատավարական նոր ինստիտուտների, ընթացակարգերի ներդրման նպատակներին վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է հատկապես ՀԲ-ի աջակցությամբ մեկնարկած՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության մաս կազմող, ինչպես նաև բալկանյան 12 երկրներում՝ արդարադատության մատչելիության, անկախության, արդյունավետության մակարդակի բարձրացմանը, դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ հանրային կարծիքի ուսումնասիրությանը և այլ խնդիրների լուծմանը միտված նոր ծրագրում ՀՀ դատախազության մասնակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ՀԲ պետական հատվածի արդիականացման ծրագրի շրջանակում նախատեսված՝ մինչդատական վարույթում գտնվող քրեական գործերի կառավարման թվային համակարգի ներդրման գործընթացին: Դավիթ Մելքոնյանը նշել է, որ դատախազությունը շահագրգռված է քրեական հետապնդման մարմինների աշխատանքի արդյունավետությունը բարելավելու տեսանկյունից կարևորագույն այդ համակարգի հնարավորինս շուտ ներդրման և գործարկման հարցում՝ միաժամանակ հավելելով, որ դա առավել նպատակային կլինի քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունման դեպքում:
Դավիթ Մելքոնյանը նաև հավելել է, որ բոլոր իրավապահ մարմինների համար գործնական մեծ նշանակություն ունի քրեական վարույթների էլեկտրոնային վիճակագրության միասնական համակարգի ներդրումը, ինչը քրեական գործերի թվայնացման համակարգի գործարկմանը զուգահեռ էապես կդյուրացնի ոլորտում ցանկացած բնույթի վերլուծության համար տվյալների համաքագրման և մշակման աշխատանքները: Պարոն Մելքոնյանը հույս է հայտնել, որ այս ուղղությամբ ևս հնարավոր կլինի համատեղ որոշակի ծրագրեր իրականացնել:
ՀԲ պատվիրակության ներակայացուցիչները հետաքրքրվել են Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունքներից, ինչպես նաև հակակռուպցիոն ինստիտուցիոնալ նոր մոդելների և մեխանիզմների ներդրման հնարավորություններից: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը տեղեկացրել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում 2018թ. ՀՀ իրավապահ մարմիններն ապահովել են աննախադեպ արդյունքներ, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված է պետական կառավարման բոլոր օղակների կողմից այս հարցում դրսևորվող հետևողականությամբ, ինչպես նաև իրավապահ համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացմամբ և համագործակցության պատրաստակամությամբ: Դավիթ Մելքոնյանը նաև նշել է, որ ՀՀ դատախազությունն ակտիվորեն ներգրավված է հակակռուպցիոն պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելուն, մասնավորապես պետությունից հափշտակված ակտիվների վերադարձմանը միտված նոր իրավական մեխանիզմների ստեղծմանը և հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ նոր մոդելների ներդրմանն ուղղված՝ ներկայումս ընթացող աշխատանքներում:

Заместитель генпрокурора Армении принял делегацию Всемирного банка
Заместитель генерального прокурора Армении Давид Мелконян 25 марта принял делегацию Всемирного банка.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по связям с общественностью и СМИ Генпрокуратуры РА, заместитель генпрокурора РА принимая гостей, высоко оценил программы, реализуемые совместно со Всемирным банком и передал заинтересованность прокуратуры РА в дальнейшем углублении и расширении существующего эффективного сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся модернизации государственного сектора Армении, планирования намеченных программ сотрудничества с прокуратурой Армении в рамках реформ судебно-правовой сферы, возможности инициирования новых совместных программ, целей внедрения новых уголовно-процессуальных институтов и процедур, соответствующих европейским стандартам в результате принятия нового Уголовно-процессуального кодекса.
С обеих сторон была отмечена важность участия прокуратуры РА в новой программе, направленной на повышение уровня доступности правосудия, независимости, эффективности, изучения общественного мнения касательно судебно-правовой системы и решения других проблем, реализуемых при содействии ВБ.
Стороны коснулись также процесса внедрения цифровой системы управления уголовными делами, находящимися в досудебном производстве, предусмотренной в рамках программы модернизации государственного сектора ВБ, финансируемой Всемирным банком. Давид Мелконян отметил, что прокуратура заинтересована в скорейшем внедрении и задействовании этой важнейшей системы с точки зрения повышения эффективности работы органов уголовного преследования, одновременно добавив, что это будет более целенаправленным в случае принятия нового Уголовно-процессуального кодекса. Давид Мелконян также добавил, что для всех правоохранительных органов большое практическое значение имеет внедрение единой системы электронной статистики уголовных производств, что параллельно с задействованием системы оцифровки уголовных дел существенно облегчит работы по систематизации и обработке данных для анализа любого характера в сфере. Г-н Мелконян выразил надежду, что и в этом направлении возможно будет осуществление определенных совместных программ.
Представители делегации ВБ поинтересовались результатами борьбы с коррупцией в Армении, а также возможностями внедрения новых антикоррупционных институциональных моделей и механизмов. Заместитель генпрокурора РА сообщил, что в борьбе с коррупцией в 2018 г. правоохранительные органы Армении обеспечили беспрецедентные результаты, что в первую очередь обусловлено последовательностью всех звеньев государственного управления в этом вопросе, а также повышением доверия общества к правоохранительной системе и готовностью к сотрудничеству. Давид Мелконян также отметил, что прокуратура Армении активно вовлечена в работы по повышению эффективности антикоррупционной борьбы, в частности, созданию новых правовых механизмов, направленных на возвращение похищенных у государства активов, а также внедрению новых антикоррупционных институциональных моделей.