Ֆրանսիան եւ Չինաստանը համագործակցության 14 պայմանագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան եւ Չինաստանը մարտի 25-ին մի ամբողջ շարք համաձայնագրեր են ստորագրել ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում: 14 պարտավորագրերի հրապարակումը կայացել Է BFM հեռուստաալիքի եթերում երկու երկրների ղեկավարների մամուլի ասուլիսից առաջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փաստաթղթերն ընդգրկում են ամենատարբեր ոլորտներ, այդ թվում՝ Էներգետիկան, մշակույթը, տիեզերքը, ավիա- եւ նավաշինությունը, ինչպես նաեւ փոխգործակցությունը մշակութային եւ բանկային ճյուղերում: Այլ բաների թվում հայտարարվել Է Չինաստանի կողմից 300 Airbus A320 եւ Airbus A350 XWB ինքնաթիռների ձեռքբերման գործարքի ավարտման մասին, որի գումարը, սակայն, չի նշվում: Փաստաթղթերի թվում հիշատակվում Է 15 հազար բեռնարկղների համար 10 բեռնատար նավերի կառուցման պարտավորագիրը:
Նաեւ համաձայնությունները վերաբերում են արբանյակների համատեղ ստեղծմանը եւ Ֆրանսիայի եւ Չինաստանի գիտական կենտրոնների համագործակցությանը տիեզերքի հետազոտման բնագավառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Франция и Китай подписали 14 контрактов в различных отраслях
Целый ряд соглашений был подписан в понедельник между Францией и Китаем в ходе визита председателя КНР Си Цзиньпина во Францию. Оглашение 14 контрактов состоялось перед пресс-конференцией лидеров двух стран в эфире телеканала BFM.
Документы охватывают широкий круг сфер, в том числе энергетику, культуру, космос, авиа- и кораблестроение, а также взаимодействие в культурной и банковской отраслях. Среди прочего было объявлено о финализации сделки по приобретению Китаем 300 самолетов Airbus A320 и Airbus A350 XWB, сумма которой, однако, не называется. Среди документов фигурирует контракт на строительство 10 грузовых кораблей на 15 тыс. контейнеров,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Также договоренности затрагивали совместное создание спутников и сотрудничество между научными центрами Франции и Китая в области исследования космоса.