Փաշինյան-Ալիև հանդիպման վերաբերյալ կլինի համաձայնեցված հայտարարություն. ՀՀ վարչապետի խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման վերաբերյալ կլինի համաձայնեցված հայտարարություն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը:
Տարբեր լրատվամիջոցներ հանդիպումների վայրի և ժամկետների վերաբերյալ բազմաթիվ տարբերակներ են նշում, սակայն պաշտոնական հայտարարություն կողմերից և միջնորդներից դեռևս չի եղել:
Տարածաշրջան կատարած վերջին այցելությունից հետո՝ մարտի 1-ին իրենց տարածած հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպովը՝ Ռուսաստան, Ստեֆան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիա և Էնդրյու Շոֆերը՝ ԱՄՆ ) ողջունել էին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պատրաստակամությունը՝ առաջիկայում հանդիպելու համանախագահների հովանու ներքո:
Սա կլինի երկու երկրների ղեկավարների առաջին պաշտոնական հանդիպումը: Իսկ մինչ այդ կայացել է երեք ոչ պաշտոնական հանդիպում՝  Դուշանբեում, Սանկտ Պետերբուրգում  և Դավոսում:

По поводу встречи Пашинян-Алиев будет согласованное заявление: пресс-секретарь премьер-министра РА
По поводу встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и Президента Азербайджана Ильхама Алиева будет принято согласованное заявление. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс-секретарь премьер-министра Армении Владимир Карапетян.
Различные СМИ отмечают множество вариантов места и срока встречи, однако официальных заявлений от сторон и посредников пока не было.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) после последнего визита в регион в распространенном ими заявлении 1 марта приветствовали готовность премьер-министра Армении Никола Пашиняна и Президента Азербайджана Ильхама Алиева встретиться в ближайшее время под эгидой сопредседателей.
Это будет первая официальная встреча глав двух стран. До этого состоялись три неофициальные встречи - в Душанбе, Санкт-Петербурге и Давосе.