Աշխարհի առաջատար փորձագետները Երևանում կքննարկեն Հայաստանի տնտեսության զարգացման հեռանկարը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կհամախմբվեն բիոտեխնոլոգիաների, տնտեսագիտության և գիտական այլ ճյուղերի աշխարհի առաջատար մասնագետները՝ մասնակցելու տնտեսության և քաղաքականության արդյունավետ զարգացման մոդելավորմանը նվիրված միջազգային գիտաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից, Երևանում գիտաժողովներ են անցկացվելու տնտեսության և բիոտեխնոլոգիաների ոլորտին նվիրված ակադեմիական միջոցառումների շրջանակում: «Էվոլուցիա և արհեստական բանականություն» խորագրով գիտաժողովը կանցկացվի մարտի 29-ից ապրիլի 3-ը, իսկ միջազգային տնտեսական գիտաժողովը՝ ապրիլի 1-2-ը: Գիտաժողովներն իրականացվում են Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի կողմից՝ ՀՀ կառավարության (հանձին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի), Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) և «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ:
Գիտաժողովի համանախագահ, Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԱԱԳԼ) Սերգեյ Մատինյանի անվան տեսական դեպարտամենտի առաջատար գիտաշխատող Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ տնտեսական հեղափոխության մասին մտորելիս ամիսներ առաջ արձանագրեց, որ տնտեսության աճի տեմպերը Հայաստանում ցածր են: Գիտնականը որոշեց իր ուժերի ներածին չափով օգնել կառավարությանը՝ տնտեսության զարգացման հարցում. կապվեց տարբեր երկրների իր գործընկերների հետ, հրավիրեց Հայաստան՝ լսելու նրանց խորհուրդները տնտեսության օպտիմալ զարգացման մասին՝ այդ համատեքստում դիտարկելով նաև Հայաստանի օրինակը։
Գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանելու աշխարհի առաջատար փորձագետներն ու գիտնականները: Մի քանի դասախոսություն կկարդա Շվեյցարիայի ֆինանսական ռիսկերի թիվ մեծ փորձագետը՝ Դիդիե Սոռնեն։ Գիտաժողովին ելույթ է ունենալու ֆրանսիացի ֆիզիկոս Սերժ Գալամը, ով կանխատեսել է Բրեգզիթի քվեարկության արդյունքն  ու Թրամփի հաղթանակը։ Տեսակապով դասախոսություն կկարդա ֆիզիկոս Յանիիր Բար Յամը Բոստոնից, ով Ուոլլ Ստրիտի համար մոդելավորում է տնտեսությունը և Սպիտակ տան համար՝ քաղաքականությունը։ Հայաստան են ժամանելու և ելույթով հանդես գալու բիոինֆորմատիկա գիտության ստեղծողը և մի խումբ այլ հանրահռչակ գիտնականներ։
Գիտաժողովի բոլոր ելույթները ձայնագրվելու են, քննարկումների արդյունքում կպատրաստվեն առաջարկներ, որոնք կներկայացվեն ՀՀ կառավարությանը։ Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ պետական կառավարման համակարգում մեծ հետաքրքրություն կա գիտաժողովի նկատմամբ: Այս կարևորագույն միջոցառմանն իրենց մասնակցությունը կունենան ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, տնտեսական բլոկի նախարարությունների, ՀՀ կենտրոնական բանկի, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության ներկայացուցիչները, տնտեսագետներ։ «Էվոլուցիա և արհեստական բանականություն» խորագրով կոնֆերանսին բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Շատ հեշտ է քննադատել կառավարությանը, թերություններ գտնել, շատ ավելի բարդ է տալ կոնկրետ լուրջ, խելացի խորհուրդներ։ Իմ անձնական փորձից կարող եմ ասել, որ կառավարությունը շահագրգռված է լուրջ խորհուրդներ լսելու և դրանք իրագործելու հարցում։ Այնպես որ՝ ես կոչ եմ անում փորձագետներին՝ եկեք օգնենք կառավարությանը»,- ասում է Դավիթ Սահակյանը՝ հույս հայտնելով, որ գիտաժողովից հետո մասնակիցների կապը Հայաստանի հետ է´լ ավելի կամրանա, որոնք հետագայում իրենց խորհուրդներով կօգնեն մեր տնտեսության ճիշտ պլանավորմանը։
Դավիթ Սահակյանը նաև ընդգծել է ֆունդամենտալ գիտության դերը, առանց որի պարզապես անհնար է հաջող կիրառական գիտության, բուհական կրթության և նոր տեխնոլոգիաների զարգացումը։ Նա նաև ավելացրել է, որ ի պատիվ Հայաստանի նախկին ու ներկա կառավարությունների՝ վերջիններս միշտ էլ կարևորել են ֆունդամենտալ գիտությունը:
«Գիտաժողովին այդքան շատ աշխարհահռչակ գիտնականներ գալիս են, որովհետև մինչև հիմա Հայաստանում կա միջազգային մակարդակով մրցունակ գիտություն՝ հանձին Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի, հատկապես տեսական դեպարտամենտի»,- հավելել  է Դավիթ Սահակյանը։

Ведущие эксперты мира обсудят в Ереване перспективы развития экономики Армении
В Ереване соберутся ведущие мировые специалисты по биотехнологиям, экономике и другим научным отраслям для участия в международной конференции, посвященной моделированию эффективного развития экономики и политики.
Как сообщили «Арменпресс» в Союзе предприятий передовых технологий, в Ереване пройдут конференции в рамках академических мероприятий, посвященных сфере экономики и биотехнологий. Конференция "Эволюция и искусственный интеллект" пройдет с 29 марта по 3 апреля, а Международная экономическая конференция - с 1 по 2 апреля. Конференции проводятся Национальной научной лабораторией имени Артема Алиханяна при содействии Правительства РА (в лице вице-премьера Тиграна Авиняна), Союза предприятий передовых технологий (СППТ) и программы ''Содействие развитию МСБ в Армении''.
Сопредседатель конференции, ведущий научный сотрудник теоретического департамента им. Сергея Матиняна Национальной Научной лаборатории им. Артема Алиханяна Давид Саакян отметил, что несколько месяцев назад, размышляя об экономической революции, пришел к выводу, что темпы роста экономики в Армении довольно низки. Ученый решил по мере своих возможностей помочь правительству в развитии экономики. Он связался со своими коллегами из разных стран, пригласил их в Армению, чтобы, рассмотрев пример Армении выслушать их советы по оптимальному развитию экономики.
Для участия в конференции в Армению прибудут ведущие эксперты и ученые мира. Несколько лекций прочтет эксперт по финансовым рискам из Швейцарии Дидье Сорне. На конференции выступит французский физик Серж Галам, который предсказал результат голосования Брексита и победу Трампа. Лекцию по видеосвязи прочтет физик Яниир Бар Ям из Бостона, который моделирует экономику для Уолла Стрита и политику для Белого дома. В Армению приедут и выступят создатель биоинформатики и ряд других известных ученых.
Все выступления конференции будут записаны, в результате обсуждений подготовлены предложения, которые будут представлены правительству РА. Давид Саакян отметил, что в системе государственного управления есть большой интерес к научной конференции. В этом важнейшем мероприятии примут участие вице-премьер РА Тигран Авинян, представители министерств экономического блока, Центрального банка РА, Союза предприятий передовых технологий, экономисты.
Конференция под названием ''Эволюция и искусственный интеллект" пройдет под патронажем и при активном участии Президента РА.
''Легко критиковать правительство, находить недостатки, гораздо сложнее, давать конкретные серьезные, умные советы. По личному опыту могу сказать, что правительство заинтересовано в серьезных советах. Так что, я призываю экспертов помочь правительству", - сказал Давид Саакян, выразив надежду, что после конференции связь участников с Арменией укрепится, и в дальнейшем своими советами они смогут помочь правильному планированию нашей экономики.
Давид Саакян также подчеркнул роль фундаментальной науки, без которой просто невозможно развитие успешной прикладной науки, вузовского образования и новых технологий. Он также добавил, что к чести и прежних и нынешних правительств Армении все они всегда придавали важность фундаментальной науке.
'' На конференцию приезжает так много всемирно известных ученых, потому что до сих пор в Армении, в лице Национальной научной лаборатории им. Артема Алиханяна, особенно теоретического департамента, есть, наука конкурентоспособная на международном уровне", - добавил Давид Саакян.